Seo Nedir ?

Seo Nedir ?

SEO (Search Engine Optimization), yani arama motoru optimizasyonu, bir web sitesi hakkında yapılan ve yapılabilecek olan tüm iyileştirme çalışmalarını içeren bir kavramdır. Bu iyileştirme çalışmalarının tamamı web sitesinin arama motorlarında üst sıralara yerleşmesini sağlamak amacındadır ve bu nedenle de oldukça önemlidir. Günümüzde birçok şeyi internet üzerinden hallettiğimiz var sayılırsa; web sitelerinin iyi bir konumda olması gerektiği de aşikardır. Bu nedenle de tüm siteler için SEO çalışmaları yapmak gerekmektedir. SEO’da amaç, web sitesinde iyileştirme çalışmaları yaparak onun değerini arttırmaktır. Bu şekilde arama motorlarında daha üst sıralara çıkacak ve ziyaretçi sayısı da artacaktır. SEO çalışmaları site içi ve site dışı olmak üzere iki başlıkta incelenmektedir.

SİTE İÇİ SEO NEDİR?

Arama motorları, robot kullanarak çalışmaktadır. Bu robotlar indexlenen siteleri ziyaret ederek onlara kalitelerine göre puan vermektedir. Bu kalite puanları da sitede yer alan metinler, görsel içerikler, kullanıcı dostu olması, sitenin açılış hızı ve kod yapısına göre verilmektedir. İşte tüm bu bahsedilen alanlarda yapılan iyileştirme çalışmaları site içi SEO’dur.

SİTE DIŞI SEO NEDİR?

Site dışı seo ise site dışından yapılan tüm iyileştirme çalışmalarını kapsamaktadır. Örneğin sitenin başka ortamlarda popülerliğini ve konuşulurluğunu arttırmak site dışı SEO’dur. Bir çiçekçi web siteniz var diyelim, bu site hakkında başka sitelerde konuşulur ve tanıtım yapılırsa bu site dışı SEO’ya örnektir.

SEO ÇALIŞMALARI NASIL YAPILIR?

SEO her ne kadar bir yandan zor bir yandan kolay görünse de aslında oldukça kapsamlı bir konudur ve profesyonel bir ekip tarafından yapılmadığı sürece başarılı olma olasılığı düşüktür. Şimdi size ekip olarak SEO çalışmalarımızda hangi adımları izlediğimizi madde madde açıklayacağız:

  • Site kodlarını arama motorlarına uygun bir biçimde hazırlamak
  • Sitenin hızının optimize edilmesi
  • Sitede yer alan içeriklerin SEO’ya uygun bir biçimde yazılması (ürün ve hizmetlerin içerikle uyumlu olması, anahtar kelime kullanılması, anlam bütünlüğü ve imla kuralları gibi birçok detay bu maddeye girmektedir)
  • Site içerisinde yer alan görsellerin tamamının özgün ve boyutlarının da SEO’ya uygun bir hale getirilmesi
  • Doğal yollarla backlink alımı
  • Anahtar kelimeleri bulmak, bu anahtar kelimeleri analiz etmek ve doğru bir biçimde kullanmak
  • Spam’e yol açacak her türlü stratejiden uzak durmak
  • Yerel dizinlere kaydolmak
  • Google kalite politikalarına dikkat etmek
  • Responsive bir tasarım hazırlamak