Seo'da Anahtar Kelime Seçimi

Seo'da Anahtar Kelime Seçimi

Seo’nun, yani açılımı ve Türkçe karşılığıyla arama motoru optimizasyonunun amacı web sitelerini arama motorlarında üst sıralara taşımaktır. Seo’da anahtar kelime kullanıcıların arama motoruna yazarak araştırmak istedikleri kelime veya kelime gruplarıdır. Anahtar kelime tek bir kelimeden oluşabileceği gibi kelime gruplarından da oluşabilir. Önemli olan web site içeriklerine uygun şekilde anahtar kelime seçmektedir. Anahtar kelimeler ile kullanıcılar aradıkları web sitesine daha kolay ulaşacağından dolayı web sitesinin ziyaretçi sayısında da artış görülecektir. Ancak web sitesinin üstlere çıkıp kullanıcılar tarafından daha sık ziyaret edilebilmesi için doğru anahtar kelimelerin seçilmesi oldukça önemlidir.

 

Doğru Anahtar Kelime

Seo’da anahtar kelime seçerken dikkat edilmesi gereken bazı aşamalar vardır. Doğru anahtar kelimeleri bulmak için gerçekleştirilecek olan bu aşamalarla anahtar kelimelerin temeli atılmış olur.

 

- Öncelikle anahtar kelime listesi oluşturulmalıdır.

- Listedeki kelimeler arasından içeriğe uygun anahtar kelimeler seçilmelidir.

- Arama motorları arasında bulunan Google’ın, sunduğu Adwords hizmetiyle anahtar kelimelerin analizi yapılmalıdır.

- Anahtar kelimeler analiz edilerek aranma sayılarının belirlenmesi gerekir.

- Kullanılan anahtar kelimelere rekabette olan web siteleri belirlenmelidir.

 

Belirlenen anahtar kelimeleri daha sonrasında web sitelerine yerleştirmek gerekir. Bu kelimelerin yerleştirilebileceği farklı yerler vardır.

 

- Web sitesinin başlığı

- İçeriğin alt başlıkları

- Web sitesinin URL’si

 

Anahtar kelimelerin belirlenmesi ve yerleştirilmesinden sonra Google tarafından gelebilecek cezaları unutmamak gerekir. Web sitelerine yerleştirilen anahtar kelimelerde yapılan yanlışlar ceza gelmesine sebep olabilmektedir. Alakası olmayan kelimeler ve anahtar kelimelerin fazla şekilde kullanılması google tarafından spam olarak algılanabilmektedir. Web sitesine uygun seçilen anahtar kelimelerin doğru yerde, doğru sayıda kullanılması hem siteyi daha üste taşıyacak hem de cezalara sebep olamayacaktır.

 

Yapılan Yanlışlar

Seo’da anahtar kelimenin içeriğe uygun şekilde seçilmesi gerekir. Yanlış anahtar kelimelerin seçilmesi web sitelerinin arama motorlarında üst kısımlarda çıkmasına engel olmaktadır. Web sitelerinde amaca ulaşılamadığı gibi ziyaretçi sayısında ciddi bir düşüş ile beraber cezalara da sebep olabilmektedir. Herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmamak için doğru anahtar kelimelerin seçilmesine özen gösterilmelidir. Web sitesi içeriğine bağlı olarak hangi anahtar kelimenin daha çok arandığını öğrenerek de seçim yapılabilir.