2021 Seo Trendleri Nelerdir?

Anasayfa - Blog

2021 Seo Trendleri Nelerdir?

Merhaba, bugün 2021 SEO kriterleri neleri, rankbrain nedir bu konuları detaylı bir şekilde anlatacağım.

RankBrain ve Kullanıcı Deneyimi
SEO algoritması olarak adlandırılan RankBrain, makine öğrenimi arama motoru olarak bilinir. RankBrain çalışma süreci incelendiğinde kullanıcıların davranışlarını inceler ve bu davranışlara uygun arama sonuçları üretir.

  • Tıklama Oranı
  • Bekleme süresi

Yukarıdaki iki öğe, RankBrain algoritması tarafından dikkate alınan iki öğedir. Bekleme Süresi, sayfadaki kullanıcıların bekleme süresi olarak adlandırılır. Kullanıcının sayfanızda uzun süre kalması çok önemli bir faktördür. Kaliteli içeriğe sahip sitelerde kullanıcı bekleme süreleri ortalama 3 dakika 10 saniyedir. İçeriği yüksek olan sitelerin de hız ve tasarım gibi çeşitli alanlarda kullanıcıların ilgi alanlarına göre yapılması ve kullanıcının sayfadaki süresi artırılmalıdır.

Kullanıcıların sayfada kaldığı süre, önemli olduğu kadar tıklama almada da son derece etkileyicidir. Bu nedenle içerik ana ve alt başlıkları etkileyici bir faktör olmuştur. Bu nedenle, kullanıcılara ulaşmak için başlıklar dikkat çekici olmalıdır.

Öne Çıkan Snippet'ler
Öne çıkan sayfa veya sıfır sıra gibi anlamsal ifadeler Öne Çıkan Parçacıklar için kullanılır. Öne Çıkan Snippet'ler, SEO alanında bilgi sahibi olan her web sitesinin çıkmak isteyeceği bir bölümdür. Daha spesifik ayrıntılar vermek için, Google'da bir aramanın ardından en üstteki bölüm Öne Çıkan Parçacıklar olarak adlandırılır.

Başlıklarınızın Öne Çıkan Parçacıklarda gösterilmesi için sitenizin ilk 10'da olması gerekir. Bunun için içerik ve anahtar kelime planlaması yapmanız gerekir. Ardından, parçacık olarak dahil edilmeyen 40 ila 60 kelimelik bir içerik oluşturmalısınız. Kelime sayısı 40 ile 60 arasında olmalıdır. Çünkü mevcut Öne Çıkan Parçacıklar 40 ila 60 kelimeden oluşur.

Mobil İlk Endeksleme
Google arama motorunun geliştirdiği bu algoritma yakın zamanda kullanıma açıldı. Mobile First Indexing algoritması, mobil uyumluluğa sahip HTML sitelerinin Google aramalarında daha yüksek sıralamalar aldığını göstermiştir. Bu nedenle, web siteniz mobil uyumlu değilse, mobil uyumlu bir web sitesi tasarımı sağlamalısınız.

Mobil uyumluluğun yokluğunda siteniz düşebilir ve kullanıcı kaybedebilirsiniz. Özellikle çoğu kullanıcının mobil kullandığı düşünüldüğünde mobil uyumluluk çok önemli bir yere sahip.

Video İçeriği
Video içerikleri kullanıcıların ilgisini çekiyor. Bu nedenle, kullanıcılara ulaşmak için video içeriği üretmek son derece önemlidir. Video içeriğinin neredeyse tamamı Youtube platformunda mevcuttur. Dolayısıyla SEO alanında zirveye çıkmak istiyorsanız Youtube'da video içeriği oluşturarak zirveye ulaşabilirsiniz.

Sesli Aramaların Önemi
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte insan hayatını kolaylaştıran sanal araç ve gereçlere olan eğilim artmıştır. Sesli arama özelliği, çoğu kullanıcının aktif olarak kullandığı bu araçlardan biridir. Özellikle görme engelli bireyler ve yaşlılar için büyük kolaylık ve rahatlık sunar.

Hedefiniz sesli aramaysa, kullanımı kolay kelime gruplarını tanımlayarak başlamalısınız. Çünkü sesli aramalarda son derece basit kelime grupları tercih edilmekte ve kullanıcılar istediklerine kolaylıkla ulaşabilmektedir. Bu nedenle içerik başlıkları kullanıcıların sesli aramayı kullanabilecekleri şekilde yazılmalı ve sorunun cevabına ilişkin kısa açıklamalar içerikte yer almalıdır.

Bölgesel Arama
Kullanıcıların sitenizde arama yapması son derece önemlidir. Bu aramadan sonra sitenizin sitenizin çevresinde duyurusu ve tavsiyesi ile bölgesel bir arama gerçekleşir ve bu sayede site etkileşiminin artması sağlanır. Kısaca bu alışverişten sonra sitenize giren ve alışveriş yapan ve sitenizi yakın ortama tavsiye eden bir kullanıcıyla reklam verir. Böylelikle sitenizdeki tıklama sayısı artar. Böylelikle bölgesel arama ile sitenizde büyük bir gelişme sağlanmıştır.

Kümülatif Şema Kayması (CLS)
Bir web sitesinin kullanıcı deneyimi artık o sitenin SEO puanını etkileyen güçlü faktörlerden biri olacaktır. Google'ın kısa süre önce çok hassas bir şekilde ölçtüğü Kümülatif Düzen Kayması, kullanıcının bir web sayfasındaki bir içeriği okuma deneyimini azaltan "kaymayı" da ölçer. Peki bu kayma nedir?

Bir web sayfasına girdiğinizde, sayfadaki yazılı içerik hızlı bir şekilde yüklenmesine rağmen, görsel veya video içeriğinin içeriğin arasında veya başında yüklenmesi biraz zaman alabilir. Metin içeriği yüklendiğinde beklemeden okumaya başlarsınız. Görsel içeriğin birkaç saniye içinde yüklenmesi ile sayfa aniden kayar.

Sayfa Hızı
Site hızı ve sayfa hızı, Google'ın sayfa derecelendirmeleri için dikkate aldığı parametrelerdir. Araştırmalar, Google'ın sayfa hızını ölçerken ilk bayta kadar geçen süreyi ölçüt olarak belirlediğini gösteriyor. Dolayısıyla, yavaş bir sayfa hızı, endekslemenizi olumsuz yönde etkileyebilir.

Kullanıcı deneyimleri için sayfa hızları çok önemlidir. Daha uzun yükleme sürelerine sahip sayfaların hemen çıkma oranları daha yüksektir ve kullanıcılar bu sayfalarda daha hızlı sitelere göre daha az kalır.
% 100 Mobil Uyumluluk
Google, masaüstünde herhangi bir şeyiniz varsa ancak mobil değilse (içerik, yorumlar, incelemeler vb.), Sayfanın Mart 2021'den itibaren arama sonuçlarında görüntülenmeyeceğini duyurdu.

Marka Oluşturma
Markalaşma, SEO alanında bir zorunluluk olarak görüldüğü gibi her alanda büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle Google arama sıralamasında üst sıralarda yer alabilmek için markalaşmaya önem vermek gerekiyor. 2021 SEO trendlerinde markalaşmanın önemi devam edecek gibi görünüyor.


Yorum Yapabilirsiniz.

E-posta mailiniz gizli kalacaktır.*

İyi görünüyor!
Lütfen isminizi giriniz.
İyi görünüyor!
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
İyi görünüyor!
Lütfen yorumunuzu giriniz.