Renkli elektrik kabloları ve anlamları

Anasayfa - Blog

Renkli elektrik kabloları ve anlamları

Merhaba, bugün renkli elektrik kabloları ve anlamları, topraklama nedir ve topraklama kablosu hangi renktir detaylı olarak anlatacağım.

Evinizdeki elektrik prizinde bir priz, bağlantı kutusu veya lamba anahtarı kutusunu açtığınızda, farklı renklerde birden çok kabloyla karşılaşabilirsiniz. Bu yazıda, elektrik kablolarının iç mekan montajı için kablo renklerinin anlamını, elektrik kablosu renklerinin anlamlarını, artı, eksi ve faz nötrlerinin anlamlarını ve elektrik kablosu renklerinin anlamlarını açıklayacağım. Belirli kablo renklerinin, kurulumdaki her bir kablonun işlevini tanımladığını unutmamak gerekir.

Kablo Rengi Elektrik Tesisatının Anlamı ve İşlevi

Telin rengini bilmek avize, lamba anahtarı ve prizi bağlamamızı kolaylaştıracaktır. Herhangi bir şüpheniz varsa, elektrik işini kalifiye bir teknisyene bırakmak gerekir.
Markasına bakılmaksızın çeşitli marka ve renklerde kablolar mevcuttur. Kablonun rengi aynı kalır yani kahverengi, kırmızı, mavi, siyah ve sarı-yeşil renkleri mevcuttur. Kurulum ve bakımı kolaylaştırmak için farklı renklerde kablolar üretmenin amacı, kurulum sırasında her bir kablonun işlevi farklı olduğundan tesisatta kablo dolaşmasını önlemektir. Aşağıda, kablolamanın anlamı ve renk işlevlerinin bir açıklaması bulunmaktadır.

AC güç kablosu renkleri evlerimizdeki iç kablolama renkleri, Siyah-kahverengi kablodur. Bu kablo renginin tek fazlı faz iletkeni (L), kurulumdaki anahtarlara ve prizlere güç aktarmak için kullanılmaktadır.
Mavi kablo: nötr kablo (N): prizlerde ve avizelerde negatif veya nötr elektrik yükü için kullanılır.
Yeşil / Sarı Topraklama Kablosu: Bu, topraklama kabloları için en sık kullanılan renktir. Sarı-yeşil kabloyu elektrikli cihazlarda topraklama dışında herhangi bir amaç için kullanmamak gerekir. Topraklama kablosu, fişler ve aksesuarlar gibi elektrikli cihazların metal kısımlarına bağlanır.

Trifaze (trifaze) elektrik kablolarının renkleri;
R-L1: kahverengi (faz)
S-L2: siyah (faz)
T-L3: gri (faz)

Mavi: nötr
Sarı-yeşil: toprak (PE)
Elektrik panolarındaki güç kabloları (380-220 V) genellikle siyahtır.
Kontrol kablosu renkleri 24V olarak derecelendirilmiştir,

Artı (+): kahve
Nötr (-) eksi: mavi
220 volt için,

Aşama: kırmızı
Nötr: beyaz
sarı-yeşil (PE): toprak

Topraklama Kablosu Hangi Renktir?

Bütün ülkelerde aynı renk elektrik kablo renkleri kullanılmaktadır ve hepsi aynı amaca hizmet etmektedir. Topraklama kablosunun rengi ise sarı yeşil çizgili olan kablodur. Mavi renk kablo nötr renktir. Topraklama sistemi elektrik kaçaklarını önleyen sistemdir. Bir tesisat işleminden önce mutlaka uzman birinden yardım alınmalı ve tüm elektrik bağlantısı kesilerek kişilerin can güvenliği sağlanmalıdır. Biriken elektrikler topraklama sistemi ile enerjinin atılmasını sağlayan sistemdir. Topraklama kablosunda elektrik enerjisi bırakılmış olabilir. Bu yüzden işlem yapılırken oldukça dikkat edilmesi gerekir. Topraklama sistemi aynı zamanda elektrik çarpmasını, cihazların bozulmasını ve kaçak elektriği önler. Bu durum elektrik akımının sağlıklı olması açısından önemlidir. Topraklama kablosunda herhangi bir problem olduğundan uzman personellerden yardım almak gerekir. Bazı sistemlerin iç kısmında topraklama kablosu renksiz bölümlerden oluşur ve tel ile sarılır. Bu şekilde elektriklerin biriken kısımları toprağa aktarılmasını sağlayan sistem sağlanmış olur.


Yorum Yapabilirsiniz.

E-posta mailiniz gizli kalacaktır.*

İyi görünüyor!
Lütfen isminizi giriniz.
İyi görünüyor!
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
İyi görünüyor!
Lütfen yorumunuzu giriniz.