Google Analytics Nedir?

Anasayfa - Blog

Google Analytics Nedir?

Merhaba, bu yazımızda Google Analytics nedir, ne işe yarar, ne ölçer ve nasıl kullanılır detaylı olarak anlatacağım.

Google Analytics nedir? Pazarlama istatistikleri ve temel analiz araçları sunan ücretsiz bir Web analizi hizmetidir. Ölçülmeyen şey geliştirilemez. Bu nedenle, her şeyin iz bıraktığı bir ortamda uygun analiz araçlarını kullanmanız zorunludur. Kritik anlarda en iyi kararları vermenize yardımcı olan önde gelen dijital analiz aracıdır. Google Analytics, arama motoru optimizasyonu (SEO) ve pazarlama amaçlı istatistikler ve temel analiz araçları sunan ücretsiz bir Web analizi hizmetidir.

Google Analiytics Ne İşe Yarar?

Web sitelerini, blogları ve sosyal ağları takip etmenizi sağlar. Ayrıca, önceden tanımlanmış ve özelleştirilebilir raporlar hizmetinizdedir. Analitik; Google Analytics'in baskın aracının yanı sıra web sitesindeki satın alma, davranış ve dönüşümlere göre görüntüleyenlere trafik hakkında web sitelerinde gruplandırılmış bilgiler sunar. Diğerlerinden daha fazla veri ve ölçüm sunar. İstatistiksel olarak kullanıcı hareketlerini ve hangi konulara ilgi gösterildiği belirtilir. Bu sayede izleyicilerin ilgili oldukları konularda fikir edinilebilir. Web sitelerinde güncel ve aranan konular eklenerek görüntülenme artırılabilir.

Analytics'i AdWords, Blogger veya YouTube ile birleştirmek mümkündür. Birden fazla hesabı Google Analiytics tarafından takip edilebilir. Liste halinde hesaplar sunulur ve incelenmek istenen kanallara hızlı şekilde ulaşılır. Aslında, ziyaretlerin ve trafiğin sayıldığı tüm Google araçları Google Analytics ile karıştırılabilir ve tamamlanabilir. Ayrıca, Google Chrome'da Analytics için farklı çekici kaynaklar bulunmaktadır. Onlarla da oynayarak görünüm artırma stratejileri izlenebilir. Google Analytics, küçük ve orta ölçekli perakende web siteleri içindir. Hizmet, daha karmaşık web siteleri ve daha büyük işletmeler için daha az uygun hale getiren kısıtlamalara sahiptir.

Google Analytics Neyi Ölçer?

Günümüzde web sitesi, blog ve youtube içeriklerinin ne kadar etkileşim aldığını gösteren bir sistemdir. Web sitelerinin ne kadar göründüğü, sayfada ne kadar vakit geçirdiğini hesaplar. Ayrıca en çok okunan ve ilgi gösterilen konuları listeleyerek içeriklere yön veren istatistik bilgiler paylaşır. Analitik ayrıca aşağıdaki bölümlerde de aktiftir;

  • Ziyaret sayısı
  • Süreleri
  • Trafik kaynakları
  • Ziyaret edilen sayfalar
  • Aynı zamanda aşağıdaki bölümlerde de hareket eder:
  • Kullanıcılarınızın tercih ettiği bölümler
  • Kullanılan anahtar kelimeler

Ziyaretçi cihazlarının teknik detaylarını gösteren bir sistemdir.  Analytics ziyaretçilerin kullandığı tarayıcılara veya mobil işletim sistemlerine gider.

Kullanıcılar, Google Analytics Gösterge Tablosu aracılığıyla Facebook ve Twitter gibi sosyal ağ sitelerine bağlanan kişiler hakkında bilgi toplayabilir. Analiz programı, sayfalarınıza eklemeniz gereken JavaScript kodu ve kullanıcı web'e bir tarayıcı aracılığıyla eriştiğinde oluşturulan çerezler sayesinde sitenizden bilgi toplayabilir. Bu çerezler nedir? Veri toplama, işleme ve rapor oluşturma olarak örnek verilebilir. Ancak, süreci başlatmak için, herhangi bir stratejide olduğu gibi bazı hedefler belirlemelisiniz. Başlangıçta hedef belirlemek içeriklerin nasıl şekilleneceğine karar verilmesini sağlar. Bu sayede içerikler daha kaliteli, özgün ve bireylerin ihtiyaçlarına yönelik olduğundan web siteleri daha doğal şekilde fazla kişiye ulaşacaktır.


Yorum Yapabilirsiniz.

E-posta mailiniz gizli kalacaktır.*

İyi görünüyor!
Lütfen isminizi giriniz.
İyi görünüyor!
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
İyi görünüyor!
Lütfen yorumunuzu giriniz.