Meta Description Nasıl Olmalı

Anasayfa - Blog

Meta Description Nasıl Olmalı

Merhaba, meta desciption nedir, kaç karakter olmalı, yazılırken nelere dikkat edilmeli hepsini detaylı olarak anlatacağım.

Meta açıklama, 2021'de arama motorları tarafından içeriği genellikle 155-160 karakterle sınırlı olan bir sayfanın içeriğini kısaca açıklayan bir HTML etiketidir. Arama motorları meta açıklama içeriğini arama sonuçlarında görüntüler ve bu içerik tıklama oranlarını etkiler . Bu nedenle, sayfa içi SEO için meta açıklamayı optimize etmek çok önemlidir.

Meta Açıklaması nedir?

Web sayfasının kısa bir özetini sunduğunuz bir etiket olan meta açıklama, Google'ın sıralamada dikkate aldığı bir faktör değildir. Bununla birlikte, meta açıklama içeriği sıralama sonuçlarında bir sayfanın tıklama oranını etkileyebileceğinden iyi hazırlanmalıdır.Meta açıklaması ve title uyumlu bir bütün oluştuğunda SEO açısından olumlu karşılanmaktadır.

Meta Açıklama Kaç Karakter Olmalı?

Bir meta açıklamanın kaç karakter olması gerektiğine dair genel bir kural yoktur. Google, masaüstü aramaları için meta açıklama içeriğini birçok tahmine göre 920 pikselle sınırlar. Bu yaklaşık 120 ila 155 karaktere karşılık gelir. Bunu kontrol etmek için bir karakter sayacı kullanabilirsiniz. Öte yandan, Google yazdığınız meta açıklamayı her zaman göstermez. Bazı durumlarda, arama sorgusuna bağlı olarak sayfanın içeriğinin bir kısmını meta açıklama olarak görüntüleyebilir. Ne yazık ki bu durumu kontrol etmeniz mümkün değildir.

Meta Açıklama Nasıl Yazılır?

Meta açıklama içeriği, arama motoru tarafından arama sonuçlarında görüntülenebileceği için dikkatlice hazırlanmalıdır. Bu içeriği oluştururken şunlara dikkat etmelisiniz:

 • Her sayfanın bir meta açıklaması olmalıdır.
 • Başlık etiketinin içeriği gibi, meta açıklamanın içeriği de benzersiz olmalıdır.
 • Arama motoru sonuç sayfalarında arama sorgusuyla eşleşen parçaların kalın olduğunu fark ettiniz. Bu kalın metin, potansiyel ziyaretçilerinizin dikkatini çekebilir. Bu sebeple açıklamalarınızı mümkün olduğunca arama terimleriyle eşleştirmelisiniz.
 • Arama terimlerini ve anahtar kelimeleri abartılı bir şekilde kullanmayın.
 • Oluşturduğunuz metnin bir reklam metnine benzediğinden emin olun.
 • Doğrudan ziyaretçiyle konuşan ve bir harekete geçirme ifadesi içeren içerik ideal olacaktır.

Unutmayın, meta açıklama arama motorları için mevcut olsa da, potansiyel ziyaretçileriniz için sayfanıza bir davet olmalıdır. Ziyaretçi profilinize bağlı olarak emojiyi kullanmayı deneyebilirsiniz. Özetle, anahtar anahtar kelimeleri kullanarak benzersiz, okunabilir, ilgi çekici, harekete geçirici mesaj meta açıklaması hazırlamalısınız.

Meta Description Yazarken Uygulanmaması Gerekenler Nelerdir?

Meta açıklama içeriklerin konusu hakkında özetleyici bilgi verir. Anlaşılır, kısa ve net bir açıklama yapmak okuyunun ilgisini çeker ve aradığı konuyu hızlı bir şekilde bulmasına yardımcı olur. Ancak meta description yazarken uygulanmaması gereken unsurlar bulunur:

 • Anahtar kelimeleri sürekli geçirmemek  gerekir.
 • Kelime tekrarı anlatım bozukluğuna yol açar ve konu hakkında bilgi verilmeyebilir.
 • Çok uzun ya da çok kısa açıklama yapılması sakıncalı olabilir.
 • Meta açıklamalarda tırnak işareti kullanılmamalıdır.
 • Uzun sayfalarca açıklama yapmaya gerek yoktur. Kısa, anlaşılır, konuyu özetleyen bir cümle açıklama için yeterli olacaktır.

Meta açıklamanın yanı sıra uzun bir title arama sonuçlarında çıkmayabilir. Bu yüzden aaz ve öz bir şekilde konu belirlenmelidir. Mümkünse anahtar kelime title kısmındaa geçirilmeldir. Böylece içeriğin konusu arama motorları tarafından daha kolay algılanmakta ve okyucu odaklı içerik olduğuna karar verilmesine yardımcı olmaktadır.


Yorum Yapabilirsiniz.

E-posta mailiniz gizli kalacaktır.*

İyi görünüyor!
Lütfen isminizi giriniz.
İyi görünüyor!
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
İyi görünüyor!
Lütfen yorumunuzu giriniz.