PHP Versiyon Öğrenme, info php dosyası nasıl oluşturulur?

Anasayfa - Blog

PHP Versiyon Öğrenme, info php dosyası nasıl oluşturulur?

PHP Versiyon Öğrenme | info.php dosyası nasıl oluşturulur?

Web sitesinde çalıştırmak istediğiniz her yazılım kendi parametrelerini karşılamalıdır.

PHP sürüm öğrenme konusunda bilgi sahibi olarak bu kontrolü sağlayabilirsiniz. Web sitesinde çalıştırmak istediğiniz her yazılım kendi parametrelerini karşılamalıdır. Örneğin, WordPress en düşük seviyede PHP 5.2.4 üzerinde çalışır.
Sunucu yapısına bağlı olarak PHP ayarları değiştirilebilir (bazıları değiştirilemez), ancak hepsi phpinfo dosyasında bulunabilir. Bu makale info.php dosyasının nasıl oluşturulacağını ve info.php dosyasının sunucuda hangi PHP modüllerinin aktif olduğunu ve değerlerinin ne olduğunu açıklamaktadır. phpinfo.php dosyası problem analizi için önemli bir dosyadır ve bu dosya sayesinde kullanmakta olduğunuz mysql versiyonu gibi öğrenmemiz gereken versiyon bilgilerini öğrenip ona göre yorumlayabiliyoruz. Burada önemli olan şu ki, bu dosyayı sadece sorun yaşıyorsanız oluşturmamız gerekiyor. Bu dosyanın başkaları tarafından görülebilmesi potansiyel bir risk oluşturur ve eğer dosyalarınız arasında kalırsa saldırgan sunucunuz hakkında bilgi sahibi olur. Bu dosyayı kullanıp sunucu bilgilerinizi öğrendikten sonra saldırganlardan korunmak için silmeniz gerekmektedir. Şimdi bunu nasıl yapabileceğimize bakalım;

 

Yapılması gereken işlemler;
•Adım 1 — info.php dosyasını oluşturmak
•Adım 2 — Dosya içeriğini düzenlemek
•Adım 3 — Tarayıcıda PHP bilgisini kontrol etmek
Adım 1 — info.php dosyasını oluşturmak
info.php oluşturmanın daha fazla yolu vardır. Dilerseniz panel üzerinde bir dosya (cpan e-posta adresi, ples, dosyadan sonra yeni bir dosya oluşturun) veya aşağıdaki bilgilerle yeni bir dosya oluşturabilirsiniz.
Adım 2 — Dosya içeriğini düzenlemek
1.Adımda oluşturduğumuz dosyayı açıyoruz ve içerisine aşağıdaki kodu yazıp kaydediyoruz.
phpinfo();
?>
Adım 3 — Tarayıcıda PHP bilgisini kontrol etmek

 PHP Versiyon
Sonuç
Bu makaleyi tamamlayarak info.php dosyasını nasıl oluşturacağınızı ve PHP ortam ayarlarını nasıl kontrol edeceğinizi öğrendiniz. Bu sayede hosting/sunucu yapılandırmanızı kontrol etmek istediğinizde veya belirli PHP modülleri gerektiren yazılımları çalıştırmak istediğinizde kullanılabilir. Bunu yaptıktan sonra bilgileri kaydedin ve bu dosyayı mutlaka silin!


Yorum Yapabilirsiniz.

E-posta mailiniz gizli kalacaktır.*

İyi görünüyor!
Lütfen isminizi giriniz.
İyi görünüyor!
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
İyi görünüyor!
Lütfen yorumunuzu giriniz.