SEO'da Google Trends Nasıl Kullanılır?

Anasayfa - Blog

SEO'da Google Trends Nasıl Kullanılır?

Merhaba, bugün SEO'da Google Trends nasıl kullanılır, ne işe yarar, Google Trend ve anahtar kelimeler arasındaki ilişkiyi detaylı bir şekilde anlatacağım.

Seo’da Google trends nasıl kullanılır sorusu ücretsiz bir servis olan Google Trends’in ne olduğunu anlamaktan geçmektedir. Google Trends, Google aramalarında kelimelerinin veya cümlelerin ne sıklıkla aratıldığını gösteren istatiksel verilerle bilgi olarak sunan bir uygulama hizmetidir. Herkese açık olan bu servis anahtar kelimenin hacmini, geçmişteki arama hacimleriyle karşılaştırarak sunmaktadır ve böylece sezonluk iniş çıkışlar ya da güncel sorgulamaları görmek, gündemi takip etmek için değerlendirme şansı sunmaktadır.

SEO'da Google Trends Nasıl Kullanılır?

İlk olarak 2006 yılında hayatımıza giren bu hizmet, çeşitli amaçlar için kullanılabilir. Örneğin, marka popülerliği, yeni pazarları belirleme, yeni trendler, hedef kitle ile iletişim kurmanıza kadar birçok kullanım amacı bulunmaktadır. Google Trends, yıl sonu raporlarıyla da popüler aramalar hakkında birçok bilgiler sunmaktadır. İlk dönemlerinde istatistik kaynağı olarak görülmüş olsa da verileri sentezleyebilmesi zamanla trendleri ürün kategorisi, konum, içerik başlığı gibi sıralamaya başlayıp bugünkü haline getirilmiştir. Seo’da Google trends nasıl kullanılır sorusuna istinaden,Google trends kullanımı ile gündem kolaylıkla takip edilebilmektedir.

Google Trends Ne İşe Yarar?

Anahtar kelime araştırmaları trendi yükseltebilecek kelimelerin de bulunmasını sağlamaktadır. Ek olarak, bu trend sonuçları zamana göre değişkenlik gösterebilir. Yıllık, aylık, haftalık, günlük hatta saatlik olarak birbirinden oldukça farklı sonuçlar çıkabilmektedir. Bu nedenle değerlendirmelerde zaman oldukça önemli bir etkendir. Seo’da Google trends nasıl kullanılır sorusuna cevaben Google Trends özelliğinin SEO için gerekli bir araç olduğu belirtilmektedir.

• Marka tanınmışlığı ölçülebilmektedir.

• Rakiplerinizle veya ürünlerinizle ilgili karşılaştırmalı bir analiz yapılabilmektedir.

• Farklı ülkelerdeki trendler keşfedilebilir ve yurtdışı pazarı hakkında bilgi sahibi olunmaktadır.

• Yeni Pazar araştırmaları ile ilgili eğilimleri anlamak için kullanılmaktadır.

• Gün içindeki aramaların takibi sağlanmaktadır.

• SEO çalışmalarında artış gösteren müşteri taleplerini analiz edilmesini sağlamaktadır.

• Gerçek zamanlı verilere erişim sağlamaktadır.

• Sektör ile ilgili arama hacimleri ve hacmi yüksek anahtar kelimeleri belirlemektedir. Böylece hacmi yüksek kelimeler kullanılarak üst sıralara çıkarılması sağlanmaktadır.

• Popüler kelimelere göre Adwords Reklamları verilebilmektedir.

• Hangi dönemde nasıl bir çalışması yapılması gerektiğine dair bilgilere ulaşılmaktadır. Bununla birlikte dönemsel, sezonluk ya da özel günlere yönelik reklam ve kampanya çalışmaları yapılması sağlanmaktadır.

Google Trend ve Anahtar Kelimeler

Google Trend olan anahtar kelimelerin belirlenmesi güncel olarak merak edilen konular hakkında bireylere fikir vermektedir. Bu yüzden SEO açısından rekabeti az olan sektörler kolaylıkla bulunabilir ve trendler takip edilerek kişilerin web sitelerine yeni konular açılabilmektedir. Web sitelerinin güncel konular içermesi SEO açısında olumlu etki yaratır. Ayrıca semantik şekilde içeriklerin olması arama motorlarında sitelerin üst sırada çıkmasını sağlamaktadır. Anahtar kelimeler içeriklerde doğal bir şekilde kullanılmalıdır. Örneğin bir web sitesinde makalede akıcı bir yazıda anahtar kelimeler belirtilmelidir. Bu sayede ziyaretçiler içeriklerden kolay bir şekilde yararlanır ve sitede daha fazla zaman geçirilir.


Yorum Yapabilirsiniz.

E-posta mailiniz gizli kalacaktır.*

İyi görünüyor!
Lütfen isminizi giriniz.
İyi görünüyor!
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
İyi görünüyor!
Lütfen yorumunuzu giriniz.