Seo Nedir ?

Anasayfa - Blog

Seo Nedir ?

Merhaba, bugün SEO nedir, site içi SEO, site dışı SEO ve SEO çalışması yapılırken nelere dikkat edilmelidir detaylı bir şekilde anlatacağım.

SEO (Search Engine Optimization) yani arama motoru optimizasyonu, bir web sitesi hakkında yapılan ve yapılabilecek olan tüm iyileştirme çalışmalarını içeren bir kavramdır. Bu iyileştirme çalışmalarının tamamı web sitesinin arama motorlarında üst sıralara yerleşmesini sağlamak amacındadır. Bu nedenle de oldukça önemlidir ve birçok web sayfası SEO çalışması yapmaktadır.

Günümüzde birçok işi internet üzerinden hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. Web sitelerinin iyi bir konumda olması gerektiği de aşikardır. Bu nedenle de tüm siteler için SEO çalışmaları yapmak gerekmektedir. SEO’da amaç, web sitesinde iyileştirme çalışmaları yaparak onun değerini arttırmaktır. Bu şekilde arama motorlarında daha üst sıralara çıkacak ve ziyaretçi sayısı da artacaktır. SEO çalışmaları site içi, site dışı olmak üzere iki başlıkta incelenmektedir.

SİTE İÇİ SEO NEDİR?

Arama motorları, robot kullanarak çalışmaktadır. Bu robotlar indexlenen siteleri ziyaret ederek onlara kalitelerine göre puan vermektedir. Bu kalite puanları da sitede yer alan metinler, görsel içerikler, kullanıcı dostu olması, sitenin açılış hızı ve kod yapısına göre verilmektedir. İşte tüm bu bahsedilen alanlarda yapılan iyileştirme çalışmaları site içi SEO’dur.

SİTE DIŞI SEO NEDİR?

Site dışı seo ise site dışından yapılan tüm iyileştirme çalışmalarını kapsamaktadır. Örneğin sitenin başka ortamlarda popülerliğini ve konuşulurluğunu arttırmak site dışı SEO’dur. Bir çiçekçi web siteniz var diyelim, bu site hakkında başka sitelerde konuşulur ve tanıtım yapılırsa bu site dışı SEO’ya örnektir.

SEO ÇALIŞMALARI NASIL YAPILIR?

SEO her ne kadar bir yandan zor bir yandan kolay görünse de aslında oldukça kapsamlı bir konudur ve profesyonel bir ekip tarafından yapılmadığı sürece başarılı olma olasılığı düşüktür. Şimdi size ekip olarak SEO çalışmalarımızda hangi adımları izlediğimizi madde madde açıklayacağız:

  • Site kodlarını arama motorlarına uygun bir biçimde hazırlamak
  • Sitenin hızının optimize edilmesi
  • Sitede yer alan içeriklerin SEO’ya uygun bir biçimde yazılması (ürün ve hizmetlerin içerikle uyumlu olması, anahtar kelime kullanılması, anlam bütünlüğü ve imla kuralları gibi birçok detay bu maddeye girmektedir)
  • Site içerisinde yer alan görsellerin tamamının özgün ve boyutlarının da SEO’ya uygun bir hale getirilmesi
  • Doğal yollarla backlink alımı
  • Anahtar kelimeleri bulmak, bu anahtar kelimeleri analiz etmek ve doğru bir biçimde kullanmak
  • Spam’e yol açacak her türlü stratejiden uzak durmak
  • Yerel dizinlere kaydolmak
  • Google kalite politikalarına dikkat etmek
  • Responsive bir tasarım hazırlamak

SEO Çalışması Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Web sitelerinin politikalara uygun olması gerekmektedir. Böylece içerik engellenmesi ya da farklı sorunlar yaşanmasının önüne geçilir. Aynı zamanda dış SEO yaparken backlink alımlarında oldukça titiz davranmak gerekir.  Yaşlı, otoriter sitelerden alınan backlinkler sayesinde web siteleri kısa sürede arama sonuçlarında üst sıralarda çıkabilir. Sosyal medya, forum ya da bloglardan gelen linkler de sitelerinin başarılı olmasında etkendir. Web sitesinde güncel, özgün, akıcı ve ziyaretçilere yönelik konuların yayılması iç SEO'nun başarılı olmasında etkendir. Anahtar kelimelerin doğru belirlenmesi gerekir. Aynı zamanda anahtar kelimeler doğru yerleştirilmeli ve yazının akıcılığı bozulmamalıdır.


Yorum Yapabilirsiniz.

E-posta mailiniz gizli kalacaktır.*

İyi görünüyor!
Lütfen isminizi giriniz.
İyi görünüyor!
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
İyi görünüyor!
Lütfen yorumunuzu giriniz.