Sosyal Medyanın SEO ile İlişkisi

Anasayfa - Blog

Sosyal Medyanın SEO ile İlişkisi

Sosyal medya ve arama motoru optimizasyonu arasındaki ilişki, iki önemli pazarlama bileşeninden farklı yöntemler kullanarak harikalar yaratabilir. Web sitenize trafik çekmeye odaklandıysanız, bu iki bileşeni iki ayrı strateji olarak düşünmemelisiniz.

Sosyal Medyanın SEO Üzerindeki Etkisi

SEO taktikleri, arama motorlarının sayfanızı bulmasını kolaylaştırırken, sitenizi optimize etmek ve geri bağlantılar oluşturmak zaman alır. Bu süreci hızlandırmak için sosyal medyayı kullanmak, kendinizi tanıtmanın harika bir yoludur.

İnsanları sitenize giden bir bağlantıyı takip etmeye teşvik eden gönderiler oluşturduğunuzda, Google sitenizin kullanıldığını fark edecek ve bu, arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olacaktır.

Sitenize bağlantılar içeren yorumlar, etiketlendiğiniz gönderiler ve aldığınız beğeniler gibi sosyal ağlardaki kullanıcı eylemleri; sosyal ipuçları olarak bilinir.

Böylece takipçi ve beğeni sayısı arama motoru sıralamalarınızı doğrudan etkilemez. Web sitenizin blogu çok sayıda Twitter ve Facebook paylaşımı alabilir, ancak web siteniz Google arama sonuçlarının ikinci sayfasında yer alabilir. Sosyal medya gönderilerinin daha yüksek sıralamalarla ilişkilendirilebileceğini anlamak önemlidir. Ancak bu, derecelendirmeyi iyileştirdikleri anlamına gelmez!

Bir sitenin sıralaması ile sahip olduğu sosyal sinyal sayısı arasındaki dolaylı bağlantı, SEO ve sosyal medya stratejilerinin bir kombinasyonunun önemli etkileri olabileceğini gösterir. 

Ayrıca sosyal medyanın SEO araştırmalarını hızlandırmadaki etkisi; Etkileşim, geri bağlantılar, kitle analizi, marka bilinirliği, hızlı indeksleme ve arama sonuçlarında (arama motoru sonuç sayfaları) profilleri listeleme gibi konular araştırılabilir.

Kitle analizi ve içerik

Sosyal medyanın en iyi yanlarından biri, hedef kitleniz hakkında bilgi edinmenize ve onlara uygun içerik geliştirmenize olanak sağlamasıdır. Takipçilerinizin kim olduğunu, ilgi alanlarını, ihtiyaçlarını, endişelerini, inançlarını, duygularını, arzularını ve genel eğilimlerini bilmek, markanızı tercih etme olasılığı yüksek kişileri hedeflemenizi kolaylaştırır. Bu, profilleriniz ve içeriğiniz için yeni anahtar kelime fırsatlarının kilidini açmanıza olanak tanır ve içerik, hedef kitlenizin bir ürünü nasıl aradığına ilişkin belirli kriterlere göre optimize edilebilir.

Sosyal medya üzerinden bilgi toplayarak insanların son zamanlarda neleri okumak ve takip etmek istediğini görebilir, içeriğinizde üst sıralarda yer almanızı sağlayacak konulara odaklanabilir, içeriğinize dahil etmek için uzun anahtar kelimeler ve sorular belirleyebilirsiniz.

İnternet sitesi. Tüm bunlar, kitleniz için değerli içerik oluşturmanıza olanak tanır. Bu nedenle, hedef kitlenizin arama motoru sonuçlarında aynı konuyu seçme olasılığı daha yüksek olduğundan, bu şekilde oluşturduğunuz içerik, web sitesi trafiği, etkileşim ve sitede geçirilen süre dahil olmak üzere çeşitli SEO ölçümlerini iyileştirecektir.

Ayrıca, hedef kitlenizin gönderileriniz hakkında bıraktığı geri bildirimlere ve sahip oldukları sorulara göre profilinizi özelleştirebilirsiniz.

Etkili SEO için hangi sosyal medya araştırmalarına ihtiyaç vardır?

SEO'nuzu artırmak için, popülerlikleri nedeniyle dijital varlıklarınıza Youtube ve Facebook gibi platformlar eklemeniz ve sosyal medya SEO stratejilerinizden aşağıdaki yönergelerle yararlanmanız önerilir:

Hem sosyal medyada hem de SEO'da ilgi çekmenin en iyi yolu, içeriğinizi tüm sosyal medya kanallarında paylaşmaktır. Sosyal medya takipçilerinizle sürekli olarak ilginç ve değerli içerik paylaşarak ve blogcular ve etkileyiciler gibi nişinizdeki kilit isimlerle etkileşime girerek, sektörünüzde bir lider olarak tanınabilir ve içeriğinizi organik olarak tanıtma olasılığını artırabilirsiniz.

Facebook ve Twitter gibi büyük sosyal ağlarda yayınlanan bağlantılar "nofollow" bağlantıları olarak kabul edilir ve genellikle arama motorları tarafından sıralamaya dahil edilmez.

Marka bilinirliğinizi artırmak için sahip olduğunuz hesapları bağlayın. Hem sosyal medyada hem de SEO'da çapraz tanıtım yapmak ve içerik ve medya paylaşmak, her ikisinde de başarılı olmanın en etkili yoludur. Bu nedenle, sosyal medya hesaplarınızın her birinin web sitenize bir bağlantı içerdiğinden emin olun ve sosyal medya gönderilerini ve durumlarını blog gönderilerinize yerleştirmeye çalışın. 

Sosyal simgeler, her blog gönderisinde belirgin bir şekilde görünerek okuyucuların sayfayı, önemli alıntıları ve alıntıları sosyal medyalarında kolayca paylaşmasına olanak tanımalıdır. Bu, kullanıcıların web siteniz ve sosyal medya hesapları arasında kolayca gezinmesine yardımcı olarak trafiği artırır. 

  1. Sosyal medya gönderilerinize anahtar kelimeler eklemek, sizin blogunuzu one çıkarmakda yardımcı olacaktır.
  2. Sosyal medyayı göz önünde bulundurarak ilginç istatistikler, çizelgeler, alıntılar ve resimlerle dolu arama için optimize edilmiş içerik oluşturmak, paylaşım sayısını artırır.
  3. Blog gönderilerinizden açıklayıcı YouTube videoları hazırlayabilir ve bu videoları blogunuza gömebilir, kısa versiyonlarını sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak abonelerinizi aktif hale getirebilirsiniz.
  4. Etkileşimi artırmanın ve müşterilerinizin ilgisini çeken yeni fikirler ve uzun anahtar kelimeler bulmanın harika bir yolu, sosyal medya profillerinize “uzmana sorun” mesajları göndermektir. Ayrıca sosyal medya profillerinizin güncel ve web sitenize benzer olduğundan emin olmalısınız.
  5. Sosyal medya paylaşımlarınızda aşırı anahtar kelimelerden kaçınmanız ve hedef kitlenize neyin fayda sağlayacağına odaklanmanız önerilir.
  6. Sitenizi az sayıda kişi ziyaret ederse, geniş bir takipçi kitlesi oluşturmanıza yardımcı olacak bir platform olan Medium'da blog yazmayı deneyebilirsiniz.
  7. Aylık 1,71 milyardan fazla kullanıcısı olan Facebook'ta blog yazılarınızı yayınlayarak, belirli demografileri hedefleyerek tıklama oranlarınızı ve dönüşümlerinizi artırabilirsiniz.

Çoğu B2B pazarlamacısı, içerik pazarlamasına LinkedIn'i dahil eder. LinkedIn, potansiyel müşterilere ulaşmanın en etkili yoludur. LinkedIn kullanıyorsanız, markanızın arama sonuçlarında kullanıcılar tarafından keşfedilmesi daha olasıdır.


Yorum Yapabilirsiniz.

E-posta mailiniz gizli kalacaktır.*

İyi görünüyor!
Lütfen isminizi giriniz.
İyi görünüyor!
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
İyi görünüyor!
Lütfen yorumunuzu giriniz.