Swift Yazılım Dili Nedir? Nasıl Kullanılır?

Anasayfa - Blog

Swift Yazılım Dili Nedir? Nasıl Kullanılır?

Merhaba, bugün Swift yazılım dili nedir, neler yapılabilir, ne işe yarar, Swift yazılım dili öğrenmek zor mu bu konular üzerinde detaylı bilgi vereceğim.Swift Nedir? Swift Yazılım Dili'nin Özellikleri Nelerdir?
Swift yazılım dili; Apple’ın 2 Haziran 2014 tarihinde gerçekleşen WWDC 2014’de tanıttığı, Apple platformlarına uygulama geliştirmek için tasarlanmış bir programlama dilidir.
Swift yazılım dili; her ne kadar iOS, iPadOS, macOS, watchOS gibi Apple platformlarında yazılım geliştirmek için kullanılsa da Windows ve Linux işletim sistemlerinde de kullanılabiliyor.
Swift, henüz sadece 5 yıllık bir dil olmasına rağmen dünya üzerindeki birçok geliştirici tarafından kullanılmakta ve sevilmektedir. Apple, bu dili 2015 yılında açık kaynaklı bir hale getirmiştir ve 2015’ten beri Apache 2.0 açık kaynak lisansını kullanmaktadır. Swift yazılım dili, Chris Lattner ve birçok Apple yazılımcısının işbirliği ile 2010 yılında geliştirilmeye başlanmıştır. Swift; Objective-C, Rust, Haskell, Ruby, Python, C#, CLU gibi birçok programlama dilinden esinlenilerek yazılmıştır. Apple’a göre Swift, Objective-C diline göre 2,6 kat ve Python diline de 8,4 kat daha hızlıdır. macOS’da Swift programlama dili ile yazılım geliştirmek için genellikle Xcode programı kullanılır. Bu programın dışında Swift Playgrounds, AppCode gibi programlar da kullanılabilir. Windows ve Linux platformlarında Swift ile yazılım geliştirmek için ise genellikle Visual Studio Code veya Visual Studio kullanılır.

Swift dilinden örnek bir kod verecek olursak:
let yazdirilacak = “Web Tasarım Sistemlerine Hoşgeldiniz.”
print(yazdirilacak)

Burada görüldüğü ve detaylı incelemelerin sonucunda da anlaşılabileceği gibi, Swift birçok yazılım dili ile benzer özellikler taşımakta ve kullanımı da hayli keyifli ve kolaydır.
Swift ile ilgili bir başka dikkate değer konu ise, Apple'ın Swift programlama dilini devamlı surette geliştiriyor ve destekliyor olmasıdır. Dünyada çok az programlama dili Apple gibi dev firmalar tarafından desteklenmektedir. Bu büyük destek ve sahiplenmenin neticesinde, Swift'e her geçen gün iyileştirmeler ve yenilikler gelmektedir.
Swift dilini öğrenmek isteyenlere Apple 2 adet ücretsiz kaynak sunuyor. Bunlardan biri; Apple Kitaplar ’da bulunan ve herkesin ücretsiz bir şekilde indirip okuyabildiği bir kitaptır. İkincisi ise swift.org adresinde bulunan Swift blogudur. Kalitesi ve niteliği itibariyle bu blog, Swift'i öğrenmek ve kullanmak için birincil kaynak denilebilir. Günümüzde kullanımı gün geçtikçe artmakta olan Swift, öyle görünüyor ki daha uzun yıllar popülerliğini korumaya devam edecektir.

Swift Öğrenmek Zor mudur?

Yazılıma yeni başlayan, web sitesi açmak ya da uygulama yapmak isteyen bireylerin rahatlıkla öğrenebileceği bir yazılım dilir. Swift yazılım dili Phyton, Objecitve-C diline göre çok daha hızlı ve kullanışlıdır. Apple Swift yazılımının ilk çıktığı yıllarda kaynakları açık hale getirmiştir. Birçok kullanıcı hem kaynakları kullanmış hem de eksikleri bulup tamamlamıştır. Swift yazılım dili Phyton, Java, C++ gibi oldukça fazla kullanılan diller gibi nesne tabanlıdır. Aynı zamanda Swift yazılım dili ile farklı birçok uygulama yapılabilir ve yapay zeka ile ilgili çalışmalarda bulunmak mümkündür.

Swift Windows'ta Çalışır mı?

Swift dili Windows işletim sistemine aktarılarak çalışmaya başlamıştır. Bu yüzden Swift Windows üzerinden rahatlıkla çalışır. Aynı zamanda Swift windows üzerinde derleyicisi, standart ve çekirdek kütüphaneleri aktif olarak kullanılabilmektedir. Masaüstü programları da desteklediği için yazılımcılar için büyük kolaylık sağlamaktadır.


Yorum Yapabilirsiniz.

E-posta mailiniz gizli kalacaktır.*

İyi görünüyor!
Lütfen isminizi giriniz.
İyi görünüyor!
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
İyi görünüyor!
Lütfen yorumunuzu giriniz.