TypeScript Nedir? JavaScript ile Farkları Nelerdir?

Anasayfa - Blog

TypeScript Nedir? JavaScript ile Farkları Nelerdir?

Merhaba, bugün TypeScript nedir, özellikleri neler, TypeScript ve JavaScript farkları neler onlardan bahsedeceğim.Yaygın olarak web uygulamalarında kullanılan JavaScript, Node.js ile birlikte sunucu taraflı uygulamalarda, Electron.js ile birlikte masaüstü uygulamalarda, çeşitli kütüphaneler sayesinde de hibrit mobil uygulama geliştirmede sıkça kullanılmaya başlanmıştır. Birçok uygulama tarafından tahmin edildiğinden daha sık tercih edilmiştir. Tasarlanma amacı olarak bu tarz platformlar ve büyük çaplı uygulamalar düşünülmediğinden JavaScript’in bazı yapısal eksiklikleri vardı. Nesne tabanlı dillerin sağladığı tip kontrolü, sınıflar gibi yapılar bulunmuyordu. Dinamik olmasından dolayı derleme aşaması yoktu ve hata kontrolü zor yapılıyordu. TypeScript bu eksikleri gidermek ve JavaScript’i büyük projelerde daha etkili şekilde kullanmak için tasarlanmış bir programlama dili olarak ortaya çıktı.
 

TypeScript Nedir?

“TypeScript, uygulama ölçeğinde geliştirme için JavaScript.” olarak tanımlanmaktadır. TypeScript strongly-typed, nesne yönelimli ve derlenebilir açık kaynaklı bir programlama dilidir. Microsoft çalışanı ve C# dilinin tasarımcısı olan Anders Hejlsberg tarafından tasarlanmış, ilk sürümü 2012 yılında yayınlanmıştır. Bu yazının yazıldığı Şubat 2019 tarihlerinde 3.3 en güncel sürümüdür. TypeScript’i hem bir dil hem de bir araçlar kümesi olarak tanımlayabiliriz. İstemci veya sunucu ortamında çalışabilen JavaScript programları yazmak için kullanılabilir. JavaScript’in tüm özelliklerini içinde barındıran ve ek özellikler eklenmiş bir üst kümesi olarak tanımlanabilir. Büyük ve kodlanma aşaması karmaşık olan projelerde verimliliği arttırır.

TypeScript Özellikleri Nelerdir?

JavaScript, TypeScript’tir: TS’de yazılan kodlar derlenirken JS dilindeki karşılığına dönüştürülür, çıktı olarak JS kodu verir ve JS kodu çalıştırılır. JS için geçerli olan tüm özellikler TS içinde geçerlidir. TS kodu yazabilmek için JS bilmeniz işin çok büyük bir oranına hakim olmanızı sağlayacaktır. TypeScript, JavaScript’in genişletilmiş bir versiyonudur. Her JS kodu bir TS kodudur. Ancak TS kodu derlenip çalıştırılmadığı sürece JS kodu değildir. Tüm JS kütüphanelerini kullanabilir. Tüm JS kütüphaneleri TS üzerinde de kullanılabilir. TS olarak yazılan bütün kodların JS çıktısı, bütün JS frameworklerini, araçlarını ve kütüphanelerini kullanabilir. Taşınabilirlik: TypeScript platform-serbest bir dildir ve farklı tarayıcılarda, cihazlarda, işletim sistemlerinde çalışabilir. JavaScript’in çalıştığı herhangi bir ortamda çalışabilir. Muadillerinden(CoffeScript,Dart vb) farklı olarak, Yazılan kodlar JS koduna dönüştürüldüğü ve işlemler JS kodu üzerinden yürütüldüğü için TypeScript’in yürütülmesi için özel bir sanal makineye veya özel bir çalışma-yürütme ortamına ihtiyacı yoktur.

Neden TypeScript?

Derleme: JS yorumlamalı(interpreted) bir dildir, derleme aşaması yoktur, bu nedenle kod çalışana dek hata tespiti yapılamaz ve hata varsa tüm kodun gözden geçirilmesi gerekir. Bu nedenle çalışma çok zaman alabilir. TypeScript dönüştürücüsü derleme aşamasında hata denetimi sağlar ve bu soruna çözüm getirir. Bu çözümler arasında şunlar yer alır:

Güçlü Statik Tipler: JS dilinde statik veri tiplemesi yoktur, verilerin tipi dinamik olarak yürütme aşamasında belirlenir. TS’de ise isteğe bağlı olarak veri tanımlaması yapılabilir.

Nesne Yönelimli Programlama: TypeScript nesne yönelimli anlayışa uygundur. Sınıflar, arayüzler, modüller, miras(inheritance) vb. özellikleri destekler. Kolay Okunabilir: JS koduna göre sağladığı avantajlar nedeniyle kolay okunabilir ve düzenlenebilir bir dildir.
 

TypeScript ve JavaScript Farkı
• TS nesne yönelimli program dilidir, JS betik dilidir.
• TS statik veri tiplemesine sahiptir, JS dinamik olarak verileri tanır.
• TS opsiyonel olarak parametreli fonksiyonları destekler ancak JS desteklemez.
• TS ile JS olarak tasarlanmış büyük ve karmaşık projelerin geliştirme aşaması çok daha kısa sürelere indirilebilir.
• JS kodu derlenmediği için hata denetimi yapılamaz ancak TS kodunda derleme yapıldığı için bu aşama zaman alır. Tüm geliştirme aşaması göze alındığında sorun teşkil edecek bir dezavantaj değildir.
• TS soyut sınıfları desteklemez.


Yorum Yapabilirsiniz.

E-posta mailiniz gizli kalacaktır.*

İyi görünüyor!
Lütfen isminizi giriniz.
İyi görünüyor!
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
İyi görünüyor!
Lütfen yorumunuzu giriniz.