Vue Js Nedir?

Anasayfa - Blog

Vue Js Nedir?

Merhaba, bugün Vue Js nedir, ne işe yarar, Virtual Dom nedir, geliştiriciler neden Vue core kütüphanesini tercih ediyor hepsini detaylı olarak ele alacağım.

Vue Js Nedir?

UI tarafında kendine özgü bir syntaxı vardır. Açık kaynak olarak sunulan bu kütüphane hızla yayılmaktadır. Bu hızlı yükselişin tabi ki birden çok nedeni var. Bu nedenlerden bazıları: kolay ve hızlı öğrenme, lightweight yapısı, projelere kolay entegre olmasıdır. En önemli faktör ise çok hızlı olmasıdır.

Vue Js Ne İşe Yarar?

Büyük kullanışlı ve farklı uygulama ve projeleri kolayca üretebilmek hatalarını giderebilmek için Vue js kullanılmaktadır. Projelerin programlı ve daha sistematik olması için JavaScript kütüphane tercih edilmektedir. Vue js kullanıldığında yapılan değişiklikler tarayıcı üzerinden gerçekleşmez. Değişiklikler Virtual Dom tarafından kaydedilir. Sonrasında bu bilgiler hem tarayıcı hem de Virtual Dom ile karşılaştırılır. Farklılık gözlendiğinde değişen bölümler güncellenerek kullanıcılara sunulmaktadır. Kütüphanenin aktif kullanılması büyük projeler yaratırken ya da geliştirilirken oldukça sık kullanılır. Değişiklerin hemen algılanıp yayında güncellenmesi projelerin hızlı bir şekilde bitmesini sağlar. Bu yüzden yazılımcılar Vue js kütüphanesi nasıl kullanıldığını öğrenmek için başvurmakta ve eğitimler almaktadır. Ayrıca birçok video kaynakları nasıl kullanıldığı ile ilgili bilgi vermektedir.

Geliştiriciler Vue’yi Neden Seviyor?
İlk gelen VUE’nin geliştiricinin ihtiyaçlarına göre adapte olabilmesidir. Diğer frameworkler tüm fonksiyonlar ile indirlip kullanılmak zorunda iken Vue sadece basit bir Script etiketi ile başlar. İhtiyacınıza göre genişletilebilir.
Vue’yi mevcut bir projeye kolaylıkla entegre edebildiği gibi komple front-end projesi olarak da kullanabilirsiniz. Vue core kütüphanesi oldukça küçük boyutlarda sahiptir. Bu kütüphane sadece view kısmına odaklanır.

Vue’nin Özellikleri Nelerdir?
• Kolay ve hızlı öğrenme
• Mevcut projeye kolay entegre edilebilir.
• Reactive yapısı
• Ücretsiz & açık kaynak
• İhtiyaç duyulan özellikler pluginler ile eklenelebilir.
• Virtual Dom sayesinde daha yüksek performans sağlıyor.
• Kendi Component’lerinizi oluşturabilirsiniz.
• Chrome developer eklentisi
• Ekosistem çok geniş, takipçi ve destekleyenlerde her geçen gün artıyor.

Virtual DOM Yapısı Nedir?
Victual DOM, react tarafından kullanılmış bir özelliktir. Bu sayede değişiklikler yapıldıkça doğrudan DOM’un değil, memorydeki DOM’un yapısında gerçekleşir. Sonrasında DOM ile memorydeki DOM arasındaki farka bakılarak sadece değişen kısımlar güncellenir. Değişmeyen alanlar tekrardan güncellenmez bu sayede performans artar.

Chrome Developer Eklentisi neler sağlıyor?
Front-end tarafında çalışırken hataları ayıklayabilmek model içerisindeki verileri görebilmek için console.log, alert vs. kullanmamız gerekir. Bu sayede verileri loglamaya çalışmış oluruz. Bu durum ise bize fazla zaman kaybettirdiğinden bunun yerine Vue.js chome eklentisi sayesinde hali hazırda olan modellerinize içindeki veriyi anlık olarak izleme, değiştirme fırsatı sunar. Bunun öncesinde Vue.js eklentisini kurmayı unutmamak gerekir. Farklı ve yapılmak istenen modelleri yeniden oluşturmak yerine sık kullanılan ve talep edilen bilgiler hızlı bir şekilde bulunur ve kullanılır. Bu kütüphane büyük proje üretenler için önemli bir kaynaktır ve hızlı bir şekilde gelişim göstermesine destek olmaktadır.


Yorum Yapabilirsiniz.

E-posta mailiniz gizli kalacaktır.*

İyi görünüyor!
Lütfen isminizi giriniz.
İyi görünüyor!
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
İyi görünüyor!
Lütfen yorumunuzu giriniz.