Web Sitesi Yönlendirme (HTML Meta Tag)

Anasayfa - Blog

Web Sitesi Yönlendirme (HTML Meta Tag)

Merhaba, bugün Name Server yönlendirme nedir, nasıl yapılır, ne işe yarar, web sitesi nasıl yönlendirilir detaylı bir şekilde anlatacağım.

Web sitesine girmek isteyen ziyaretçiler farklı bir linke yani web sitesine yönlendiriğinde yönlendirme işlemi gerçekleştirilmiş olur. Böylece tıklanan siteye değil o sitenin linkle yönlendirdiği sisteme ulaşılır. Web sitesi sahipleri bilinçli ya da bilinçsiz olarak kullanıcıları farklı sitelere yönlendirebilmektedir.

Web Sitesi Yönlendirme İşlemi Neden Yapılmaktadır?

Web sitesine giriş yapılamıyor, yavaş ya da geçici olarak hizmet verilemiyorsa farklı siteye yönlendirilerek ziyaretçilere o site üzerinden ulaşılır. Böylece site sahipleri ziyaretçilerini çok az miktarda kaybedecektir. Hatta yönlendirme işlemi ile birlikte aynı konuya bireyler ulaştığı için kayıp olmadan insanlara ulaşabilme imkanı elde edecektir. Bu yüzden geçici olarak kapanan ya da sorun olan siteleri yönlendirmek olumlu bir çalışma olarak görülmektedir.

Name Server (NS) Yönlendirme Nedir?

Farklı isim sunucu hizmeti veren bir sistemdir. Web sitesi yönlendirme işlemlerinde kullanılmaktadır. Web sitelerine ulaşmayı sağlayan IP adreslerini site sunucuları ile eşleştirip aynı içerikleri paylaşan farklı sitelere yönlendirme işlemi olarak tanımlanabilir. Name Server sorgulaması yapmak da mümkündür. Bu işlemin yapılabilmesi için geçerli olan IP numarası, hosting sunuzu bilgileri, DNS ayarlarında işlemler yapmak gerekmektedir.

Name Server Nasıl Çalışmaktadır?

Farklı kullanıcılar aynı siteye aynı anda ya da farklı sürelerde erişilmesini sağlayan bir sistem mevcuttur. İlk olarak siteye ulaşmak için www.ilterwebtasarim.com yazıp aratmak gerekiyor. Sonrasında bu işlem için DNS ile public name server bilgilerine erişmektedir. Bağlanacağınız cihazdan siteye gitmek için bilgi kaydı isteği talep edilmektedir. Public name server sistemine bireysel olarak IP gönderilmekte ve izin talep etmektedir. Server hosting ise bu bilgiler ışığında kişiyi www.ilterwebtasarim.com adresine yönlendirmektedir.

Name Server Sorgulama Ne İşe Yarar?

Name server sorgulama işlemi genellikle web sitesi alacak kişiler için buldukları isimlerin boş olup olmadığı, kullanılabilir olup olmadığı hakkında bilgi vermektedir. Böylece site belirleme aşamasında oldukça sık kullanılmaktadır. Aynı zamanda satın alınmış bir alan adı bulunduysa hosting sunucu firmaya başvurup alan adının ne durumda olduğu öğrenilebilmektedir. Satışta olan bir alan adı mevcutsa direkt olarak satın alınabilmektedir.

Web Sitesi Nasıl Yönlendirilir?

Web sitesi yönlendirme işlemleri şu şekilde yapılabilmektedir:

Web sitesinden panele giriş yapmak gerekir.

Panele giriş yapıldıktan sonra hosting işlemlerine geçilmelidir.

Panelde ulaşılmak istenen hostingler seçilmeli ve sonra yönet tuşuna tıklanılmalıdır.

İşlemler sırasıyla yapıldıktan sonra cPanele Giriş Yap seçeneği seçilmelidir.

Açılan kısımlarda Etki Alanları ve onun alt kısmında Yeniden Yönlendirme seçeneği bulunmaktadır. Bu seçeneklere sırasıyla tıklamak gerekir.

Açılan sayfadan yönlendirme yapılmak istenen alan seçilmelidir.

Yönlendirme işleminde memnun olunmayan domainler yerine az, anlaşılır ve kolay unutulmayan isimler seçmek daha iyi bir alternatiftir. Aynı zamanda eski domainlerde bulunan yanlış seo çalışmaları da silinebilmektedir. Bu yüzden seo açısından doğru yönlendirme yapma işlemi önem taşımaktadır. Web sitenizi başka bir siteye yönlendirmek için ana dizininizde bulunan index.php dosyasının içeriğini aşağıdaki gibi düzenlemeniz yeterli olacaktır.


Yorum Yapabilirsiniz.

E-posta mailiniz gizli kalacaktır.*

İyi görünüyor!
Lütfen isminizi giriniz.
İyi görünüyor!
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
İyi görünüyor!
Lütfen yorumunuzu giriniz.