WHM cPanel Gereksiz Dosyaların Silinmesi

Anasayfa - Blog

WHM cPanel Gereksiz Dosyaların Silinmesi

Web server yapılarında bazen gereksiz dosyalar oluşabilmektedir. WHM cPanel kullanıcıları için gereksiz dosyalar nasıl silinebilir bu yazımızda sizi bilgilendirdik.

Bu gereksiz dosyaların çoğu log dosyaları tarafından oluşmaktadır. Disk alanımızda yer açmak ve gereksiz dosyaları silmek için ilk önce log dosyaların mevcut olması gerekir. Özellikle inode ile hosting hizmeti verdiğiniz zaman dosya sayısı disk ve sunucu genel data havuz limitlerini etkiler. Belirli bir süre sonra kontrol altında tutulmayan log dosyalarının kayıtları sunucu disk alanında çok yer kaplamaya başlayacaktır.

Bu durumu WHM cPanel kullanan sunucular için düşünürsek modsec ve benzer eklentilerin gerçek anlamda log havuzları oluşturduğunu farkedebilirsiniz. Servislerin ve eklentilerin log tutmasını devre dışı bırakmak bir çözümdür Ancak yasal sebeplerden dolayı belirli bir zamandan sonra log dosyalarının tutulmasının zorunlu olabileceğini unutmayınız.             

 Gereksiz ve ciddi anlamda data alanı kaplayan logların temizlenmesi için aşağıda paylaştığım komutları sunucuda çalıştırmak yeterli ve sonuca ulaşmanız için yardımcı olacaktır.
1- İlk hedefimiz dizinleri belirtmemiz gerekiyor.

Apache,Home, cPANEL Log path;

cd /usr/local/apache/logs
cd /home
cd /usr/local/cpanel/logs/

2- Error Log dosya tarama ve Silme ;

find /home/*/public_html -name error_log -type f -ls -exec rm -f {} \;

3- Dizinin boyutunu öğrenmek için ;

ls -lh | more | head -1

4- Dizinin içinde bulunan dosyaları silmek için ;

find . -type f -print -exec rm {} \;         


Yorum Yapabilirsiniz.

E-posta mailiniz gizli kalacaktır.*

İyi görünüyor!
Lütfen isminizi giriniz.
İyi görünüyor!
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
İyi görünüyor!
Lütfen yorumunuzu giriniz.