B2B ve B2C E-ticaret Farkları

Anasayfa - Blog

B2B ve B2C E-ticaret Farkları

E-ticaret endüstrisi, teknolojik gelişmeler, daha kapsamlı erişim, kullanıcı dostu teknoloji, daha fazla internet okuryazarlık oranları gibi çeşitli faktörler sayesinde son yıllarda  hızlı bir gelişim kazandı. 

Bir B2B veya İşletmeler Arası pazar, adından da anlaşılacağı gibi, üretici, toptancı veya perakendeci olsun, iki işletme arasında gerçekleşen tüm ticari işlemlere hitap eder. B2C veya İşletmeden Tüketiciye modeli ise, bir satıcı ile son müşterisi arasındaki ticari ilişkisidir ve öncelikle çevrimiçi bir platform üzerinden mal veya hizmet satın almaya odaklanır.

B2B ve B2C iş modellerini birbirinden ayıran özellikleri inceleyelim.

1. Alıcı Karar Verme

Bir alışveriş kararı süreci ve süresi, iki modelde yüksek ölçüde farklılık gösterir. B2C ticaretinde, aramayı cevaplamaktan genellikle bir kişi sorumludur, bu nedenle nispeten hızlıdır. İnsanların genellikle anlık satın alma davranışından hoşlandığını da görebilirsiniz. Çoğu zaman, bir tüketici bir ürünü anlık olarak satın alabilir ve bu da satışları arttığı için işletmeye fayda sağlar.

2. İşlem Hacmi

Bir B2B gönderisinin boyutu, taşınan malların hacmine bağlı olarak her zaman kişisel kullanım için olandan daha kolay ayırt edilebilir. Aynısı, belirli bir teslimat tarihi olduğundan ve belirtilen süre içinde teslim edilmezse ürünler satıcıya otomatik olarak iade edilebileceğinden, son müşteri tarafından satın alınan ürünler için geçerli değildir. Ayrıca, B2C müşterileri genellikle maksimum sipariş miktarıyla sınırlıdır, B2B işletmeleri ise üretim ve satış süreçlerini optimize etmek için genellikle minimum sipariş miktarını zorunlu kılar.

3. Müşteri Güvencesi

B2B'de işlem gören ürün miktarı B2C'dekinden daha fazla olduğu için işlemin parasal olarak da değeri yüksektir. Bu nedenle B2B e-ticaret yapan şirketler, iş yaptıkları satıcının gerçek ve saygınlığı olduğundan emin olmak isterler.

4. Fiyatlandırma, Ödeme Koşulları ve Modları

Herhangi bir ürün için fiyatlandırmada  karar verirken en önemli sorulardan biri müşterinin kim olduğunu bilmektir. Nihai tüketici ise, satış fiyatı, oluşumunda katlanılan çeşitli maliyetlerin yanı sıra satıcının elinde tutmak istediği kar marjına göre sabitlenir.

Her iki iş modelinde de ödeme şartları ve koşulları ile kabul edilen yöntemler farklıdır. B2C'de, sipariş verirken veya teslim alırken olduğu gibi anında veya ön ödeme gereklidir. B2B'de ise, ödeme genellikle alıcıya kolaylık sağlamak için birden fazla taksite bölünür ve belirli bir süre boyunca ücretlendirilir.

5. Ödeme İşlemi

Her iş türü için sonuç başarılı bir satış olsa da ödeme adımları birbirlerinden farklıdır.

Mevzubahis B2C satışları olduğunda, platform, alışveriş sepetini değiştirme (ürün ekleme/silme), kupon görüntüleme ve uygulama seçeneği ve ödeme ağ geçidi seçimi (COD, kartlar, cüzdanlar) gibi temel unsurları ortadan kaldırmadan mümkün olduğunca az adıma sahip olmalıdır.

Bununla birlikte B2B platformları, bir demo, sohbet veya görüntülü aramayı seçme gibi ek ödeme özellikleri, krediyle ödeme, ACH vb. gibi ve daha fazla ödeme seçeneği ile tek bir tıklamayla geçmiş bir siparişi tekrarlama kolaylığı içermektedir.
B2B ve B2C iş modellerinin ikisi de e-ticaretin büyümesi için aynı derecede önemlidir.


Yorum Yapabilirsiniz.

E-posta mailiniz gizli kalacaktır.*

İyi görünüyor!
Lütfen isminizi giriniz.
İyi görünüyor!
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
İyi görünüyor!
Lütfen yorumunuzu giriniz.