Backorder nedir? Nasıl Çalışır? Nasıl yapılır?

Anasayfa - Blog

Backorder nedir? Nasıl Çalışır? Nasıl yapılır?

Backorder (ön sipariş) nedir?

Dünyada milyonlarca alan adı mevcuttur ve ne yazık ki zaman zaman web sitenize seçtiğiniz alan adı başkaları tarafından kullanılmış olabiliyor fakat hiç üzülmeyin bu duruma çözüm olarak backorder sayesinde seçtiğiniz alan adını herkesten önce alma ihtimale sahibisiniz artık.
Kayıt için uygun alan adını almak için ön sipariş olarak adlandırılan Backorder, hazırda kullanılan alan adını ICANN denilen kurala uygun olarak ilk gelen önce alır esasına göre alınmasına olanak tanır.

Domaini yani alan adını Renew Grace Period(Grace Dönemi Yenile) ile birlikte kayıt altına alabilirsiniz. 
Backorder ile önceden kullanılmış alan adına sahip olup kendi web sitenizde kullanabilirsiniz.
 Pending Delete(Silinme Beklemede) süreci domaini alma şansına sahip olduğunuz sistemdir.

Backorder nasıl çalışır ?

Backorder sistemi ile silinme sürecindeki alan adının sistem tarafından sürekli kontrolünü yapılarak uygun olduğunda hemen kayıt eder. Böylelikle alan adını manuel olarak sorgulanması yerine sistem otomatik olduğu için alan adı boşta kaldığı anda direk kayıt altına alınabilmektedir. 

Backorder nasıl yapılır?

Backorder hizmeti sağlayan firmalar tarafından backorder siparişi oluşturularak ödemesi yapılır. 

1- Bir alan adına birden fazla backorder tanımlanırsa ne olur?
Bir alan adında birden fazla backorder tanımlanabilir böyle bir durumda ise önce hangi backorder sistemi kayıt talebini önce gönderirse o alan adına sahip olur ya da bu alan adı açık arttırma ile satışa çıkar.

2- Backorder alan adımı kayıt etmezse ne olur?
Backorder anlaşmasını yaptığınız firma ile bu durumu gerçekleştirdiğiniz sözleşmede belirtmeniz gerekiyor. Fakat bazı firmalar backorder alan adını kayıt etmese bile ödemeyi geri iade etmez. Bazıları firmalar ise alan adı kaydedilmediğinde farklı bir alan adına backorder tanımlaması yapmayı ya da ödemeyi iade etmeyi teklif eder.

3- Backorder için ek ücret ödermiyim?
Evet, backorder hizmeti gerçekleştiren firmalarda genellikle normal alan adı tescil ücretlerinin üzerine küçük bir tutarda backorder hizmet ücreti talep edilmektedir. Ancak bazı firmalar sadece alan adı tescil ücretiyle backorder tanımlaması yapabilmektedir.

4- Backorder yapıldığında alan adı süresi yenilenir mi?
Evet, her domain de olduğu gibi backorder işlemi başarılı bir şekilde gerçekleştirilirse de kayıt tarihinden itibaren en az 1 süre ile yenilenmesi gerekir. Yenilenme işlemini kayıtçı firmanız tarafından yapılmaktadır. 


Yorum Yapabilirsiniz.

E-posta mailiniz gizli kalacaktır.*

İyi görünüyor!
Lütfen isminizi giriniz.
İyi görünüyor!
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
İyi görünüyor!
Lütfen yorumunuzu giriniz.