Captcha Nedir?

Anasayfa - Blog

Captcha Nedir?

Captcha; kırpılıp, yakınlaştırılmış rastgele fotoğraflardan oluşan bir robot tespit etme testidir.  İnternet sitelerin giriş yapanların gerçek kullanıcılar olduğunu anlamak için kullanılan bir testtir. Captcha doğrulama testleri insanlar için basittir fakat robotlar bilgisayar yazı türlerine aşina olduğundan dolayı bu doğrulama testlerini yapamazlar. Dolayısıyla bu doğrulama testi web sitelerin güvenli halde faaliyetlerine devam etmelerini sağlar; siber saldırı, hacklenme gibi olayların önüne geçer. Web sitesi sahipleri veya yöneticileri de bu doğrulama testi sayesinde robot girişlerine, spamlara karşı önlemler alabilirler.

 

Captcha Kullanım Amaçları Nelerdir?

Captcha güvenlik önleminin kullanıldığı birçok alan vardır. Captcha sadece gerçek kullanıcıların girişine izin vermekte ve böylece spamları engellemektedir. Capcha kullanım amaçları şöyle sıralanabilir;


Blog siteleri; captcha yazılımını sıklıkla kullanılır ve böylece spam girişleri engellenir.


-    Üyelik girişi olan web siteleri; gerçek kullanıcılara ulaşmak için captcha kullanır.
-    Arama motorlarında ilk sıraya çıkmak için spam bildirimlerine sahip olunmamalıdır.  Bunun için captcha ile robotlar tarafından spam bildirimleri engellenir.
-    Anketler; anketlerin gerçek kişiler tarafından yapıldığını ve istatistiklerin doğru şekilde değerlendirilmesi için captcha kullanılır.

 

Captcha Required

Bir websitesine girdiğiniz zaman captcha doğrulamasını atladığınız sürece karşınıza çıkacak olan captcha bildirimidir. Tekrar captcha ekranına yönlendirilir ve testi yapmanız beklenir. Testi yapmadığınız sürece siteye giriş yapamazsınız.


CAPTCHA Is Not Correct 

Captcha doğrulama testini yanlış yaptığınız sürece karşınıza çıkacak olan captcha bildirimidir. Testi doğru yapmadığınız zaman site sizin bir robot olduğunuzu düşünür. Bildirim kapatıldığı zaman yeni bir ekranda karışık harf dizimlerile yeni bir doğrulama ekranı gösterecektir.


Captcha Çeşitleri


ReCaptcha 

Bu captcha çeşidi siteye robot girşini engellemk için kullanılır. Ekrandaki silik  yazıyı doğru bir şekilde yazmanızı ister. Bu yazıları robotların okuması mümkün değildir.


SQ-PIX

Bu capctha doğrulama çeşitinde karşınıza 3 adet resim çıkar. Bu resimde sizden doğru resmi bulmanız istenir. Yanlış yaptığınız sürece ekrana hata bildirimi gelir ve karşınıza yeni bir test çıkar.


ESP-PIX

Bu doğrulama testinde karşınıza dört adet resim çıkar ve bir konu hakkındaki tüm resimleri işaretlemeniz istenir. Bir diğer yöntemi de tek kelime yazılardır. Doğru cevap verdiğiniz sürece siteye giriş yapabilirsiniz.

Captcha çok basit ancak son derece etkili bir doğrulama testidir. Web sitelerin güvenlikleri için en etkili yöntemdir. Web sitelerin güvenlik ihtiyaçları arttığı sürece bu alanda daha farklı yazılımlar ortaya çıkacaktır.


Yorum Yapabilirsiniz.

E-posta mailiniz gizli kalacaktır.*

İyi görünüyor!
Lütfen isminizi giriniz.
İyi görünüyor!
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
İyi görünüyor!
Lütfen yorumunuzu giriniz.