Domain Yatırımcılığı Nedir, Nasıl Yapılır?

Anasayfa - Blog

Domain Yatırımcılığı Nedir, Nasıl Yapılır?

Domain Yatırımcılığı Nedir?

Milyonlarca web siteleri, çeşitli alan adlarının birleşmesiyle meydana gelir. Popüler markalar, büyük holdingler ya da kurumları temsil eden .com ve .net uzantıları, yüksek ticari değere sahiptir. Yatırımcılar, domain alma işlemini gerçekleştiren kişiler, kârla satarak kendilerine kazanç sağlamış olurlar. Günümüzde İnternetin kullanımının artmasıyla birlikte domain yatırımcılığı da gelişimini göstermektedir. Küçük maliyetlerle başlanan bu işe, doğru taktiklerle geliştirilebilir.

Dijital varlıklar olan domainler, iyi bir araştırma ve öngörü ile portföy hâline gelir. Genelde “Domain almak nedir?” sorusuna; alan adının transferi olarak yanıt verilebilir. Yoğun trafikli bir web sitenin adı, size büyük kazançlar getirebilir. Başka birinin projesi için ilham verebilirsiniz veya marka çalışmasını hızlandırabilirsiniz. Düşük bir maliyetle satın aldığınız alan adı sayesinde uygun bir kazanç sağlayabilirsiniz.

Domain Yatırımcılığına Doğru İlk Adımlar

Domain almak isteyen kişiler farklı platformları kullanır. İlk önce, almayı düşündüğünüz alan adının değerini öğrenmeniz gerekir. Alan adının anlamı, uzantısı, geçmişte kullanılıp kullanılmadığını, kaç harften oluştuğunu, bulunduğu sektör ve durumu, rekabet oranı gibi kriterler incelenir. Alan adının sektörün ismini içermesi çok önemlidir. Ülke ve sektör uzantıları, alan adının değerini artırır.

Alan adının hedef kitlesi, domainin değeri üzerinde etkilidir. Yerel bir sitenin dünyaya hitap eden bir internet sitesine göre düşük bir değere sahiptir. Domainin değerini ücretsiz sitelerden öğrenebilme şansınız vardır. Domainin anahtar kelimelerden oluşması, domainin değerini artmasına neden olur. Alan adları, bazı sitelerden 1 yıllığına kiralanmaktadır. Yenileme ücreti ile gelirlerini koruyan şirketler vardır.

Domain portföyü oluşturarak harekete geçebilirsiniz. Domain kayıt sitesi seçerek kendinize bir portföy oluşturmanız gerekmekte. Ardından, para kazanma yolları ile gelir elde edebilirsiniz.

Domain Alıp Satma İşleminin Püf Noktaları

Önemli ve popüler bir yapı olan domain yatırımcılığında bazı önemli kriterler vardır. Harflerden karakterlere kadar, uzantılardan hedef kitleye kadar dikkat edilmesi gereken unsurlar şunlardır;

 • İsim hacminin doğru bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekmekte. Arama oranları ve istatistikleri, alan adının geleceği ile ilişki halindedir. 
 • Harf ya da karakter sayısı, domain değerinin belirleyici faktörlerinden biridir. Nitelikli bir domain adı, uzun olmaması gerekir. 
 • Okunması ve yazılması kolay olan domain adı, kullanıcı ve yatırımcı için çok önemlidir. Doğru domain adı, sitenin ziyaretçilerini artırır. 
 • Domain yatırımcılığı, son zamanlarda popüler isimleri almaktan ibaret değildir. Gündem hızlı değiştiği için zarar edebilirsiniz. 
 • Hedefteki sektöre uygun domaine yatırım yaparak kârlı sonuçlar elde edebilirsiniz.
 • Domain yatırımcılığı sayesinde yüksek kazanç sağlayabilirsiniz ya da yanlış adımlarla zarar edebilme ihtimaliniz var. Büyük riskler almamak için dikkatli seçimler yapmalısınız. Tanıdık markaların isimleri patent davasının konusu olabilir.
 • Tutacağını düşündüğünüz alan adlarının farklı türlerini kendi adınıza kaydederek avantaj sağlayabilirsiniz.
 • Domain alıp satarken; kurumun ve projenin kimliğini temsil edeceğini göz önünde bulundurulması gerekir. İlk akla gelen alan adı olması kurumsal kimliğin geleceğini olumlu etkiler.
 • Domain uzantısı, alan adının değerini belirleyen en önemli faktörlerden biridir. Genellikle tercih edilen .com, .org ve .net gibi uzantılar, üst düzey domainler arasında yer almaktadır. Yatırım tercihlerinizde dikkate almanız gereken hususlar yani kriterler, maddi ve manevi kazanç elde etmenizi sağlamaktadır. 

Domain Yatırımcılığında Para Kazanma Yöntemleri

Domain satmak, birbirinden farklı para kazanmanın farklı yolları beraberinde getirir. Domain yatırımcılığı ile birlikte kazanç elde edebilir ve belirli stratejiler ile doğru adımlar atabilirsiniz. Domain yatırımcılığının para kazanma yöntemleri şunlardır;

 • Proje olarak kullanacağınız domainler ile basit ve kullanışlı siteler kurabilme şansınız vardır. Ücretsiz temalar ile siteleri oluşturabilirsiniz ve görünürlüğünüzü artırarak düşük bir maliyetle satabilirsiniz.
 • Domain satma işlemi beraberinde park etme yöntemini de uygulayabilirsiniz. Satış gerçekleşene kadar domaini kullanabilirsiniz ve reklamlardan kazanç sağlayabilirsiniz.
 • Domain yatırımcılığının bir diğer aşaması ise, küçük ücretler karşılığında satın almak sonra büyük kârla satmaktır. Kaydedilen alan adlarını bazı web sitelerinden ya da açık artırma sayfalarından pazarlık ve teklif ederek satabilirsiniz. Yenilenme tarihlerini takip edebilirsiniz ve boşta kalan alan adlarını alabilirsiniz.

Yorum Yapabilirsiniz.

E-posta mailiniz gizli kalacaktır.*

İyi görünüyor!
Lütfen isminizi giriniz.
İyi görünüyor!
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
İyi görünüyor!
Lütfen yorumunuzu giriniz.