GIF Nedir? GIF Nasıl Yapılır?

Anasayfa - Blog

GIF Nedir? GIF Nasıl Yapılır?

Günümüzde sıklıkla kullanılan GIF, sosyal medyada birçok farklı seçenek üzerinden seçim yapma olanağı sağlıyor
Popülerliği nedeniyle tercih edilen GIF nedir ve nasıl yapılır? İlgi duyulan konular arasında yer almaktadır. Diğer sosyal medya platformlarında olduğu gibi Facebook'ta da hızla yayılan gifler yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Farklı duygu veya düşüncelerin ifade edilmesi tercih edilir.

Birbirinden farklı içeriklerle hazırlanan gifler, kullanıcıların ifade etmek istedikleri duygulara en uygun seçenekleri belirlemelerini sağlıyor. Giderek yaygınlaşması nedeniyle ilgi duyulan konular arasında yer almaktadır. Bu noktada nasıl hazırlandığı veya nasıl kullanıldığı gibi birçok farklı soru işareti kullanıcıların kafasında yer etmektedir.

GIF, İngilizce'de grafik değiştirme formatı anlamına gelir. Kullanıcılar için özellikle dijital görüntü depolama formatı olarak kullanılmaktadır. Uygulama için kayıpsız sıkıştırma kullanılmıştır. PNG ve JPEG kullanımı ile bilgisayarlarda en yaygın görüntü depolama biçimlerinden biri GIF'dir. Piksellere dayalı animasyonların üretilmesi anlamına gelir.

 

 GIF Nasıl Yapılır?

Farklı duygu ve düşünceleri ifade etmek için GIF nasıl yapılır? Böyle düşünenler istedikleri resimler üzerinde yapacakları kademeli işlemler doğrultusunda sonuç alabilmektedir. Sosyal medya ağlarında gördüğünüz GIF'leri oluşturabilmeniz için bir programdan veya web sitesinden yardım almanız gerekmektedir. Kullanılacak birkaç farklı fotoğrafın birleştirilmesiyle veya videodan seçilen bölümler alınarak gifler oluşturulur.

Fotoğrafları kullanarak GIF hazırlamak isteyenler, farklı fotoğrafları birleştirip işlem yapabilirler. Video üzerinde pratik yapmak isteyenler belirli bir kesit kullanabilirler. Aşamalar halinde gerçekleştirilecek olan süreçler doğrultusunda kullanmış olduğunuz site veya uygulama size imkan sağlamaktadır. Bu nedenle öncelikle GIF hazırlamak için kullanacağınız uygulamayı indirebilir ve gerekli kurulum işlemlerini tamamladıktan sonra işleme başlayabilirsiniz.

 

 

Gifler Ne İçin Kullanılır?

Cep telefonlarında veya bilgisayarlarda kullanılan gifler neredeyse her gün artmaya devam ediyor. Özellikle farklı fotoğraf veya videoların kullanılmasıyla hazırlanan giflerde farklı duygular ifade ediliyor. Favori fotoğraflarınızı veya resimlerinizi kullanarak GIF'ler de hazırlayabilirsiniz. Uygulama üzerinden işlem yapmak isteyenler, gerekli olabilecek her durumda aynı şekilde kullanacakları farklı video veya fotoğraflar için farklı gifler hazırlayabilirler.
Günümüzde gifler, duyguları ifade etmek ya da anlatılmak isteneni hareketli bir şekilde iletmek için iletişim kanallarında olduğu gibi sosyal medyada da tercih edilmektedir. Instagram, Facebook, WhatsApp gibi birçok farklı platformda binlerce farklı GIF var. Gün geçtikçe artmaya devam eden gifler özel olarak hazırlanmıştır. Hazır gif kullanmak istemeyenler kendi hazırlayacakları gifler sayesinde gönderimleri sırasında kullanabilecekleri farklı içeriklere sahip olabilirler.


 

 


Yorum Yapabilirsiniz.

E-posta mailiniz gizli kalacaktır.*

İyi görünüyor!
Lütfen isminizi giriniz.
İyi görünüyor!
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
İyi görünüyor!
Lütfen yorumunuzu giriniz.