Google Adwords (ADS) Nedir? Nasıl Kullanılır?

Anasayfa - Blog

Google Adwords (ADS) Nedir? Nasıl Kullanılır?

Merhaba, bugün Google Adwors nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır, Google Adwors kullanılırken nelere dikkat edilmeli detaylı olarak anlatacağım.

GOOGLE ADWORS (ADS) NEDİR? NASIL KULLANILIR?
Google AdWords, firmanızın ürün veya sağladığınız hizmetlerinizi hedef kitleye daha kolay ve kısa yoldan ulaşabilmesini sağlayan bir sistemdir. Kendinize göre ayarlanabilme özelliği ve sadece aldığınız tıklamalar için ücret ödüyor olunması, birçok reklam verecek olan firmaların neredeyse ilk tercihlerinden biri olmasını sağlamaktadır.

Google, 1998’den bu yana kullanılmaya devam eden ve günümüzde ise, dakikada ortalama 2 milyondan fazla arama yapılan, dünyanın en çok, Türkiye’de ise %99 internet kullanan kitlenin tercih etmiş olduğu bir arama motoru olmaktadır. Teknolojisini her geçen gün yenileyen Google’ın, 2000’li yılların başlarında kullanıma sunduğu Google AdWords için internet üzerinden yapılan bilgi, ürün, hizmet arayışında olan marka sahipleri için farklı ve oldukça önemli bir boyut kazanmaya devam etmektedir.
AdWords reklamları; küçük, orta ve büyük ölçekli tüm sınıf işletmelere hizmet sağlamaktadır. Bu sisteme dahil olmak istediğinizde, hedef kitlenizin yapabileceği arama sorgularını, sayfa ziyaretinde bulanabileceği web sitenizi, kategori ve konuları belirleyerek detaylı özellikli olarak hedefler ve reklamlarınızı paylaşabilirsiniz. Böylelikle istediğiniz anahtar kelime kapsamında Google arama motoru sayfalarında reklamlarınızı göstermeye devam edebilirsiniz. Aynı zamanda Google ile anlaşmış olan web sitelerinde reklamlarınızı görsel olarak gösterebilir. Aynı zamanda sayfa ziyaretinde bulunan kullanıcıları remarketing sayesinde, daha uygun maliyetler ile kitlenize hedefleme yapabilirsiniz. Bu sizi bilen değil, sizi bilmeyen kullanıcıları da potansiyel ve memnun müşterilerinizin arasına eklemenizi sağlamaktadır.
 

Reklam modelleri:
• Arama ağı reklamları
• Görüntülü reklamlar
• Video reklamlar ve
• Uygulama reklamları
Olarak sınıflandırılabilir. Google AdWords sistemine bu reklamlara benzer reklamların biri ile dâhil olabilmek için öncelikli olarak işletmenizin rakip işletmelere göre, ilk tercih edilme nedeninizi araştırarak sıradanlaşmadan farklı olmanızı sağlamanız gerekmektedir. Unutmayın ki, AdWords global olarak kullanılabilen bir sistem olduğundan ve sizin tercih ettiğiniz gibi farklı işletmeler için de tercihleri arasında bulunmaktadır. Bu sayede etkin bir AdWords kullanımı için ilk adım da atılmış olur.

Google Adwords Nasıl Kullanılmalı?
AdWords reklamlarını kullanırken, dikkat edilmesi gereken öncelikli konular mevcuttur. Hesap kurulumu, teknik gereksinimler, farklılık yaratabilecek reklam/tanıtım içerikleri ve söylemleri, hesap yönetimi, her geçen gün değişen rekabete ayak uydurmak, düzenli takip/optimizasyon ve raporlamalar hakkında nasıl bir yol izlenebileceği bu konulardan bazılarıdır. Bunları bir an önce netleştirip plan yapmak gerekir. Böylece reklamlarınız için çizdiğiniz yol haritasında elde ettiğiniz sonuçlara göre, daha gelişmiş bir hedefleme imkânınız olacaktır.

 

Google AdWords kullanırken şunlara dikkat etmelisiniz:
• Bütçenizi en iyi şekilde belirlemek
• Anahtar kelime çalışmasını iyi yapmak
• Müşteri çekme odaklı olmak
• Açılan sayfaların kontrollerini iyi yapmak
• Hem arama hem görüntülü reklam ağlarından yararlanmak
• Arama terimleri raporlarından yararlanmak
• Sonuçları iyi analiz etmek ve buna göre optimizasyonlar yapmak
• Yer hedeflemelerini iyi yapmak
Yukarıda saydığımız maddelere dikkat ettiğiniz takdirde Google AdWords kullanımı web sitenize nitelikli ve sürekli bir dönüş sağlanmasına olanak sağlayacaktır. Google reklamlarında tek yapmanız gereken şey iyi kontrol ve bu kontrollere bağlı olarak optimizasyonları iyi yapmak olacaktır.


Yorum Yapabilirsiniz.

E-posta mailiniz gizli kalacaktır.*

İyi görünüyor!
Lütfen isminizi giriniz.
İyi görünüyor!
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
İyi görünüyor!
Lütfen yorumunuzu giriniz.