İkinci El Domain Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Anasayfa - Blog

İkinci El Domain Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Domain Nedir?

Domain, bir adlandırma yöntemidir. Siteniz için seçtiğiniz alan adı ve .com ve diğer uzantılarla biten, bunların tam haline domain denir. Örneğin; “www. google.com” adresindeki “google.com” sitenin adı ve uzantıdan oluşan bir domaindir. Sitenin adı “google”, uzantısı “.com” olarak ifade edilir. Kısacası İnternet sitenizin ismi ve uzantısı domaininizi oluşturmakta. Size ulaşmak isteyenler alan adınızı kullanacaktır. Bu nedenle alan adı seçimi çok önemlidir.

Her sitenin domaini diğerinden farklıdır. Domainler, IP numarası adlandırdığımız yani karmaşık sayı dizilerine karşılık gelir. Örneğin; 64.233.191.255 sayısı bir domaine karşılık gelir ve eğer domainler kullanılmıyor olsaydı ulaşmak istediğiniz İnternet sitesine bu sayılara yazarak ulaşırdınız. Hayatımızı kolaylaştıran teknolojik gelişmelerden biri olan domain, yıllarca markanızı temsil edecektir.

Domain Satın Almadan Önce Domain Sorgulama

İnternet siteniz için kullanacağınız alan adının daha önce birileri tarafından kullanılıp kullanılmadığını kontrol etmeniz gerekir. Bunun için bu adımları takip edin:

  1. www.guzel.net.tr adresine gidin.
  2. Domain sorgula bölümüne almak istediğiniz alan adını yazın.
  3. Arama yapın ve sonuç listesini bakın.

Almak istediğiniz alan adı kullanılmışsa size uygun olacak farklı uzantıları veya aklınızdaki diğer seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

İkinci El Domain Alma Esnasında Nelere Dikkat Etmelisiniz?

İnternet sitenize daha önceden başkaları tarafından satın alınan ve şimdi satışı yapılan bir alan adını seçebilirsiniz. İkinci el domain satın alma esnasında dikkat etmeniz gereken birkaç faktör vardır. Bu kriterler doğrultusunda doğru seçimi yapabilirsiniz.

  • İlk önce satıcının güvenilir olmasına özen göstermelisiniz. “Satılık domain, hangi şirket veya proje için kullanılmış?” Bu sorunun cevabını bulmalısınız. Alan adının size devredilmesinde ciddi önem taşır. Satıcının daha önce yapmış olduğu alışverişler, satışın gerçekleşeceği mecra göz önünde alınması gereken faktörlerdir. Ayrıca satıcı ile aranızdaki sözleşmenin tüm detaylarını belirlenmesi olası sorunların ortadan kaldırılmasında etkin rol oynar.
  • Güvenli alışveriş için satışın yapılacağı platform önemlidir. Size devredilecek olan alan adının, yasal yollar ile devredilmesi sizin ve şirketinizin geleceği açısından önem taşımaktadır. Haklarınızın korunduğu, yasal sürecin güvenli olduğu platformları tercih etmelisiniz.
  • Satın alacağınız domain Google, Yandex vb. arama motorlarındaki durumunu kontrol etmelisiniz. Aslında bu satıcı güvenilirliği ile orantılı bir konudur. Alan adının herhangi bir yasaklanma durumunun olup olmadığı, bu alan adıyla daha önce gerçekleştirilen faaliyetler sonucunda kötü bir üne sahip olup olmadığı gibi kriterleri incelemelisiniz. Bunu önlemek için satın almadan önce o alan adını arama motorlarında aratılmalı ve hakkında araştırma yapmalısınız.
  • Domainin kullanıldığı süreye bağlı olarak arama motoru optimizasyonunda artı puan kazandıran bir özelliktir. Uzun süredir kullanılmış bir domain, sürdürülebilir projelerin aynası olduğu için bu durum sizin bilinirliğinizi ve farkındalığınızı artıracaktır.

Düşen Domain Nedir?

Alan adını satın aldığınız zaman bu ad, ömür boyu sizinle birlikte olmaz. Alan adları için genellikle yıllık ücret ödenir. Satıcınız ile belirli bir tarih seçersiniz ve o tarihte ödeme yapmazsanız domain üzerindeki haklarınızı kaybetmiş olursunuz. Düşen domain; süresi bitmiş, geçmiş alan adıdır. Satıcı ve alıcı arasındaki sözleşme bittikten sonra yenilenmeyen veya feshedilen her domain, düşen domain listesine adı yazılır. Düşen domain satışa çıkar ve isteyen herkes bu domainleri satın alabilir.

Domain fiyatları, uzantıya ve alan adına göre değişir. Doğru adımları izleyerek web sitenize uygun alan adını düşük maliyetlerle alabilirsiniz.


Yorum Yapabilirsiniz.

E-posta mailiniz gizli kalacaktır.*

İyi görünüyor!
Lütfen isminizi giriniz.
İyi görünüyor!
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
İyi görünüyor!
Lütfen yorumunuzu giriniz.