Pop3 ve İmap Nedir? Aralarındaki Fark Nelerdir?

Anasayfa - Blog

Pop3 ve İmap Nedir? Aralarındaki Fark Nelerdir?

Merhaba, bugün POP3 nedir, avantajları neler, Imap nedir, nasıl kullanılır, Imap ile POP arasındaki farklardan bahsedeceğim.POP3 NEDİR?
POP3, Post Office Protocol yani Postane Protokolünün en güncel sürümüdür. E-posta uygulamalarının, e-posta sunucularından e-posta mesajlarını almasına izin verir. Bu, web tabanlı bir e-posta hizmetine eriştiğiniz her yerde e-postanıza ulaşabileceğiniz anlamına gelir. POP3, birkaç standart e-posta alma protokolünden biridir. Bu sistem e-posta uygulamalarının ve web hizmetlerinin çoğu tarafından desteklenir. POP3 e-postalarınıza erişmenizi sağlar, böylece mesajlarınızı çevrimiçi olarak okuyabilir ya da çevrimdışı olarak kaydedebilirsiniz. Ancak mesajlarınız baktığınız anda silinir. POP3, STLS, TLS veya SSL ile şifreli bir bağlantı kullanılarak güvenli hale getirilebilir.
POP3 protokolü basittir ve geniş çapta desteklenir. Bu nedenle Gmail ve Hotmail gibi çevrimiçi hizmetler ve Thunderbird ve Outlook gibi istemcilerle çalışır. POP3 kullanarak e-postanıza erişmek için oturum açtığınızda, mesajlarınızın kullandığınız cihaza indirilir. Mesajlarınız POP3 sunucusundan silindikten sonra yalnızca cihazınızda var olur.
 

POP3’ün Avantajları
*postalar kullanıcının bilgisayarına indirilir. Bu sayede kullanıcı çevrimdışıyken mesajları okuyabilir.
*Ekleri açmak, var olan indirilmiş dosyalar için hızlı ve kolaydır.
*Bilgisayarınızda ve teknolojik cihazınızda daha az sunucu depolama alanı gerekir; tüm e-postalar yerel makinede saklanır.
*E-postaların depolama kapasitesi, sabit diskinizin boyutuyla sınırlıdır.
*Popüler bir uygulama olan pop3 kullanıcı deneyimi ve kolay erişilebilme imkanı sunmaktadır.

POP3’ün dezavantajları
*Diğer iletişim araçlarından sizler yapılandırmadığınız takdirde erişim sağlamamaktadır.
*Var olan posta klasörünü başka bir e-posta istemcisine veya fiziksel makineye aktarmak uğraş gerektirebilmektedir.
*E-posta mesajlarınızda bulunan klasörlerinizden sorun yaşayabilir aynı zamanda mesajlarınızı kalıcı olarak kaybedebilirsiniz.
*Bilgisayarınızda bulunan yerel virüs tarayıcıları e-posta etiketleri ve bazı klasörleri tarama işlemin es geçmektedir. Bu sayede bilgisayarınızın zarar görebilme riski yüksektir.
 

İMAP NEDİR?
Internet Message Access Protocol’ün kısaltılmış şekli olan IMAP, bir e-posta kutusundaki iletilere nasıl erişileceğini açıklayan açık bir standarttır. IMAP, e-posta almanın önemli bir parçası olsa da, anlaşılması her zaman kolay olmamaktadır. Fakat Uzman Posta gibi profesyonel e-posta hizmet sağlayıcıları kesintisiz IMAP servisi ile bu durumu sizin için daha kolay hale getirmektedirler. Peki, IMAP tam olarak nedir? IMAP, Mail.app, Thunderbird ve Mailspring gibi e-posta istemcilerinin e-posta hesabınızdan iletileri indirmek, arşivlemek veya klasörlere ayırmak gibi değişiklikler yapmak için kullandıkları protokoldür

POP İLE İMAP ARASINDA Kİ FARK
Pop ve Imap kullanımı arasındaki temel fark ise IMAP ile E-Posta sunucusuna bağlantı kurulduğunda, kutuda birikmiş e-postaların sadece başlık bilgilerini istemciye getirir. POP3 ise bütün mesajları istemciye çeker. Pop3 ise posta kutusuna erişimde aynı anda sadece tek kullanıcıyı destekler.

POP mu Imap mı?

Imap'ın avantajları daha fazla ve işlevseldir. Imap çift taraflı iletişim sağlar. Aynı anda birçok cihazdan e posta açılıp kullanılabilmektedir. Imap üzerinden e postalarda farklı klasör açmak ve güncellemek mümkündür. POP'ta tek yönlü iletişim söz konusudur. Bu yüzden gelen ya da giden kutusundan mesajlar silinebilir, kaybolabilir. Bazı durumlarda birden fazla aynı e posta görülebilir. Bu duırum oldukça sorun teşkil edebilir ve gelen yeni mesajların görünmesini engelleyebilmektedir.


Yorum Yapabilirsiniz.

E-posta mailiniz gizli kalacaktır.*

İyi görünüyor!
Lütfen isminizi giriniz.
İyi görünüyor!
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
İyi görünüyor!
Lütfen yorumunuzu giriniz.