Web Sitesine WhatsApp Ekleme

Anasayfa - Blog

Web Sitesine WhatsApp  Ekleme

 Yeni teknoloji iletişim araçlarını etkin bir biçimde kullanmak, yeni müşterilere erişmenizi ve mevcut müşterilerinizin sizinle iletişim kurmalarını sağlar. Ürün ve hizmetlerinize ilişkin müşterilere hızlı biçimde ulaşmak gerekmektedir. 
Özellikle e-ticaret sitesine sahipseniz; sayfanızdaki ziyaretçilerin sorularına hem mobil hem de masaüstünde kolayca cevap verebilmelisiniz. Günümüzde pek çok cep telefonu kullanıcısı WhatsApp’ı aktif biçimde kullanıyor. Ayrıca WhatsApp web üzerinden de pek çok kullanıcı tarafından masaüstü bilgisayarlarda aktif biçimde kullanılmakta. Hal böyle olunca web sitenizi WhatsApp ile birleştirmek hızlı iletişim kurmanızı sağlar. İşte, web sitenize kolayca ve hızlı bir şekilde WhatsApp’a birleştirme yolları…

Eklentisiz Kod Üzerinden WhatsApp Ekleme Mümkün Mü?
 Eklentilerin web sitenizi yavaşlattığını düşünüyorsanız, şimdi söz edeceğimiz yol sizin için ideal bir tercih olabilir. Hiçbir eklenti kurmadan, kolayca web sitenizin “head” bölümüne ekleyeceğiniz küçük bir kodla bu sorunu çözeceksiniz.

Aşağıdaki kodları kendinize göre özelleştirerek kullanabilirsiniz:

<script type=”text/javascript”>
(function () {
var options = {
WhatsApp: “+905310000000” ; //
call_to_action: “Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?”; // Görünecek metin
position: “right”; // Position may be ‘right’ or ‘left’
};
var proto = document.location.protocol, host = “whatshelp.io”, url = proto + “//static.” + host;
var s = document.createElement(‘script’); s.type = ‘text/javascript’; s.async = true; s.src = url + ‘/widget-send-button/js/init.js’;
s.onload = function () { WhWidgetSendButton.init(host, proto, options); };
var x = document.getElementsByTagName(‘script’)[0]; x.parentNode.insertBefore(s, x);
})();
</script>

Yukarıda yer alan kodda 3 farklı yerde değişiklik yapabilirsiniz. Diğer kısımlarda değişiklik yapmayınız. 

Öncelikle WhatsApp ile başlayan satırda yazılan telefon numarasının yerine kullanmak istediğiniz numarayla değiştirin. Kullanacağınız cep telefonunun WhatsApp profilini şirketinize göre özelleştirmeniz iyi olacaktır. Örneğin; şirket logonuzu, yetkili kişinin ismi ve ünvanı gibi ayarlaybilirsiniz.

İsterseniz web sitenizde görünecek WhatsApp butonu yanında belirlenecek olan yazıyı da; call_to_action satırından sonra yazılan “Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?” yazısını da kendinize göre değiştirebilirsiniz. Site ziyaretçilerinizin web sitenizde gördükleri WhatsApp logosunun üzerine geldiklerinde otomatik olarak yazı ekranda gözükecek. 

Son adım olarak ise isterseniz; position satırından sonra gelen “right” kısmını web sitenizde WhatsApp iconun görünmesini istediğiniz yere göre; “left” şeklinde değiştirdiğinizde sol tarafta, “right” şeklinde bırakmanız ise sağ tarafta gözükecektir. Web sitenizdeki WhatsApp logosunun ana sayfada yer alan görsel ya da metinleri okunmasına engel olup olmadığını kesinlikle kontrol edin. Ayrıca; kodlarla birlikte ekleme yaptığınız WhatsApp logosunun web sitenizdeki tüm sayfalarda aktif olacağını unutmamalısınız. Şimdi kodunuz hazırsa web sitenize yerleştirebilirsiniz.

Manuel Olarak WhatsApp Kodunun Yerleştirilmesi:
 Web sitenizin yönetici panelinden görünüm ve düzenleyici kısmına gelin, buradan düzenleyiciyi açın. Açılan dosyalardan header.php yazanı açın ve yazan satıra kodunuzu yapıştırın. Dosyayı güncelle dedikten sonra web sitenizi kontrol edebilirsiniz. 

Yazdığınız Kodu Web Sitenize Eklenti Aracılığıyla da Yükleyebilirsiniz:
 Hazırladığınız kodu dilerseniz eklenti aracılığıyla da sitenize ekleyebilirsiniz. WhatsHelp Chat Button eklentisi size yardımcı olacaktır. Web sitenizin eklentiler kısmından ilgili eklentiyi yükleyin. Sonrasında kodunuzu oraya yapıştırın. 

WhatsApp uygulamasını web sitenizde birleştirdikten sonra hem masaüstü kullanıcılar hem de mobil kullanıcılar için sizinle iletişime geçmelerini sağlayacak. Mobil kullanıcılar web sayfanızdaki WhatsApp logosuna tıkladığında otomatik olarak WhatsApp açılacak. Masaüstü kullanıcılar için ise karşılarına WhatsApp web uygulaması açılacaktır.


Yorum Yapabilirsiniz.

E-posta mailiniz gizli kalacaktır.*

İyi görünüyor!
Lütfen isminizi giriniz.
İyi görünüyor!
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
İyi görünüyor!
Lütfen yorumunuzu giriniz.