2022 için Pazarlamada Yapay Zeka Uygulamaları

Anasayfa - Blog

2022 için Pazarlamada Yapay Zeka Uygulamaları

Yapay Zeka Nedir?

Ses ve görüntü tanıma, makine öğrenimi teknikleri ve anlamsal arama gibi birçok farklı alanı içine alan ve temel prensipte insan zekasını taklit etmek üzerinde kurgulanan teknolojiye yapay zeka denir. 

Özellikle pandemi süreciyle beraber hayatımızda teknoloji giderek daha da önemli bir yer ediniyor. Pazarlamacılar 2022 yılında da yapay zekanın yükselişinin devam edeceğini düşünüyor.

2022 pazarlama stratejileri için yapay zekaya daha fazla yer vererek hem kısa hem de uzun vadede kazanç sağlayabilir ve daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz. Aşağıda, müşterilerinize ilgi çekici deneyimler sunmak için yararlanabileceğiniz bazı yapay zeka kullanım örneklerini derledik.

1. Yapay zeka tarafından oluşturulan içerik

Sektördeki en iyi uygulamalar ya da siyaset ile ilgili değerlendirme yazıları Yapay zeka yazamaz ancak siteniz için faydalı ve trafik çekecek bazı içerikler oluşturabilir. Yapay zeka, içerik geliştirme programları aracılığıyla bir veri kümesinden ilgili öğeleri seçerek makaleleri yapılandırabilir, ek olarakbunu insan sesiyle eşleştirebilir. Yani 2022'de içeriğinizin bir kısmını yapay zekaya emanet edebilirsiniz. Yapay zeka yazarları en çok veri odaklı raporlar, finans hizmetleri, piyasa verileri vb. sayısal değer içeren içerikleri yazmak için oldukça kullanışlıdır.

2. Sesli arama

Yapay zekanın en iyi avantajlarından biride sesli aramadır. Google, Amazon, Apple gibi büyük şirketler tarafından geliştirikmekte olan sesli arama teknolojileri çok iyi sonuçlar çıkarmaktadır. Günümüzde sesli aramanın yükselişte olduğunu ve sesli arama SEO stratejilerinin önem kazandığını düşünürsek, şirketiniz için henüz sesli arama stratejileri geliştirmediyseniz, 2022'nin başlamanın tam zamanı olduğunu söyleyebiliriz.

3. Reklam hedefleme

Akıllı reklamcılık için yapay zeka vazgeçilmezdir. 

Makine öğrenimi algoritmaları sayesinde, satın alma sürecinin hangi aşamasında hangi reklamların hedef kitleler üzerinde en iyi performansı gösterdiğini belirleyebilmek için büyük miktarda geçmiş veri, yapay zeka tarafından analiz edilebilir. Bu verilere dayanarak, en etkili reklamlar, doğru zamanda doğru kitlelere gösterilebilir. Bu sayede hem reklam bütçeleri çok verimli kullanılır hem de en ilgili kişilere ulaşılarak hizmet veya ürün satışı yapılabilir.

4. Web ve uygulama kişiselleştirme

Sitenizi veya uygulamanızı ziyaret eden kullanıcılarınıza benzersiz ve kişiselleştirilmiş bir deneyim sunmak ister misiniz?

Yapay zeka uygulamalarını kullanarak müşterinin satın alma sürecindeki adımları öngörebilir ve buna göre hizmet sunabilirsiniz.

Yapay zeka uygulamaları cevabınız “Evet” ise imdadınıza yetişecek. Yapay zeka uygulamalarını kullanarak müşterinin satın alma sürecindeki adımları öngörebilir ve buna göre hizmet sunabilirsiniz. Örneğin, sitenizi yeni ziyaret eden kullanıcılara ek bilgi ve reklam içeriği sağlarken, sitenizin düzenli ziyaretçilerine ürün avantajları, yenilikler vb. hakkında derinlemesine bilgi verebilirsiniz.


5. Sohbet Robotları

İnsan zekasını taklit eden ve hem zamandan hem de iş gücünden tasarruf edilmesini sağlayan harika teknolojilere Chatbot denir. Chatbot geliştirme platformlarını kullanarak geniş bir geliştirici ekibine ihtiyaç duymadan ihtiyaçlarınıza göre chatbotlar oluşturabilir ve bu teknolojiden hemen yararlanmaya başlayabilirsiniz.


Yorum Yapabilirsiniz.

E-posta mailiniz gizli kalacaktır.*

İyi görünüyor!
Lütfen isminizi giriniz.
İyi görünüyor!
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
İyi görünüyor!
Lütfen yorumunuzu giriniz.