Uçtan Uca Şifreleme Yöntemi Nedir?

Anasayfa - Blog

Uçtan Uca Şifreleme Yöntemi Nedir?

Uçtan uca şifreleme sistemi (E2EE), yalnızca uç nokta kullanıcılarının okuyabileceği bir sistemdir. Günümüzde birçok iletişim uygulamasında kullanılmaktadır. Birçok mesajlaşma sisteminde mesajlaşma çeşitli aracılardan geçer. Ve daha sonra alıcı tarafından geri alınmak üzere üçüncü şahıslar tarafından saklanır.
Uçtan uca şifreleme yöntemi, gönderici ve alıcılar dışında gönderilen verilerin okunmasını ve değiştirilmesini önlemeyi sağlar. Yani mesaj göndericiden alıcıya şifreli olarak ulaşır. Veriler gönderen tarafından yalnızca alıcıda saklanır. Yani üçüncü tarafın onu deşifre etmesi mümkün değil. Bu yönüyle iletişimde her zaman gizliliği sağlar.

Uçtan Uca Şifreleme Nasıl Çalışır?
Uçtan uca şifrelemede, gizli anahtarlar iletişim kuran kişiler tarafından üretilir. Oluşturulan bu gizli anahtarlar göndericinin mesajını şifrelerken alıcıda ise şifrelenmiş mesajın şifresini çözer. Bu yöntem ile sadece metinler değil tüm veriler (resim, ses, videolar) şifrelenir ve iletilir. Böylece gizlilik devamlılık sağlar.  

Uçtan Uca Şifrelemenin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?
Dijitalleşmenin her geçen gün iyice hayatımıza girmesiyle birlikte kullanıcının gizliliği de önem kazanmaya başladı. İnsanlar karşılıklı kurdukları diyaloglarda kullandıkları iletişim kanalının güvenilir olması ve başkaları tarafından gizli olması onlar için büyük önem taşır. Uçtan uca şifreleme de kurulan iletişimin gizli kalmasını sağlar. Bu yöntemle şifrelenmiş bir mesajı değiştirmek mümkün değildir.
Kullanıcılar uçtan uca şifrelemenin, sınırsız bilgi aktarımının çözümü olduğunu düşünebilir. Fakat uçtan uca şifrelemenin de bir sınırı vardır. Sunucu mesajların içeriğini okuyamaz ancak belirli gün ve saatlerde mesajlaşan kişileri tanır. Her ne kadar şifreleme yöntemini kullansanız da alıcının telefonundan asla emin olamazsınız. Uçtan uca şifrelemenin bu noktada bir avantajı olamaz. Birçok sınırlaması olmasına rağmen, uçtan uca şifreleme yöntemi gün geçtikçe iletişim hizmetlerinde en çok kullanılan yöntemlerden biri haline gelmiştir. 

Uç Nokta Güvenliği Sağlanabilir mi?
Uçtan uca şifreleme yöntemi, uç noktalardaki güvenlik risklerini çözmez. Kullanıcıların cihazlarının gizli anahtarları çalınabilir, MITM saldırısı yapılabilir, veya mesajlar (yazılı metinler, videolar, görseller) okunabilir. Uç nokta güvenliğini arttırmanın başlıca yolları anahtar oluşturma, kriptografi işlemlerini akıllı bir kartta yapmak olmuştur.

Man In The Middle (MITM) Saldırıları
Uçtan uca şifreleme yöntemi, verilerin güvenli şekilde karşı tarafa aktarımını sağlar. Ancak, gizli bir dinleyici, mesajın alıcısını taklit edebilir. Böylece mesajlar, saldırgan tarafından belirtilen anahtarla şifrelenir. Bu duruma man in the middle (ortadaki adam saldırısı) denir.  

Şifreleme Yönteminde Anahtar Değişimi
Bir uçtan uca şifreleme sisteminde, şifreleme anahtarları sadece iletişimde bulunan kişiler tarafından bilinmeli. Bunu gerçekleştirmek için E2EE sistemleri önceden paylaşılan gizli anahtardan oluşan tek seferlik anahtar olarak bilinen önceden düzenlenmiş bir sembol dizisini kullanarak verileri şifreleyebilir. 

Arka Kapı Nedir?
Arka kapı, bir bilgisayar sisteminde veya gömülü sistemde normal güvenliği atlayan gizli bir yöntemdir. Şirketler, isteyerek ya da istemeden bir şekilde sistemlerde anahtar paylaşımını, ve hatta doğrudan şifrelemeyi atlatan arka kapılar bulundurabilir. 

Uçtan Uca Şifreleme Yöntemini Kullanan Uygulamalar Nelerdir?
Bu günümüzde birçok uygulama uçtan uca şifrelemeyi kullanmaktadır. Bu yöntemi kullanan uygulamalardan bazıları şunlardır;
Whatsapp 
Telegram 
BİP 
Element 
Wire 
Signal 
Viber 
Threema 
Dedi 
iMessage 

Uçtan Uca Şifreleme Tekniği Güvenilir mi?
Kullanıcıların sistemlerini herhangi bir şekilde ele geçirilmediği sürece, uçtan uca şifreleme güvenli bir sistemdir. Ancak bu tekniği kullanırken gönderici ve alıcı cihazlarının güvenliğine konusunda son derece dikkat olmalılar. 


Yorum Yapabilirsiniz.

E-posta mailiniz gizli kalacaktır.*

İyi görünüyor!
Lütfen isminizi giriniz.
İyi görünüyor!
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
İyi görünüyor!
Lütfen yorumunuzu giriniz.