SSD ve HDD Hosting Farkları Nedir?

Anasayfa - Blog

SSD ve HDD Hosting Farkları Nedir?

Merhaba, bugün hosting nedir, SSD ve HDD hosting nedir, ne işe yarar farkları neler ve hosting fiyatları hakkında detaylı bilgi vereceğim.

SSD ve HDD Hosting arasındaki farklar oldukça fazladır. Hosting bir internet sitesinde yayınlanacak olan resimlerin, içeriklerin ya da diğer verilerin kullanıcıların erişebileceği bir bilgisayarda tutulması hizmetidir. Hosting hizmetine kısaca web sitesinin barınma alanı adı verilebilmektedir.

Hosting Nedir?

Hosting sayesinde web sitesinde bulunan bütün bilgiler 365 gün boyunca erişime açık bir şekilde bilgisayarda saklanabilmektedir. Bu bilgisayarlara ise sunucu adı verilmektedir. Bu sunucu bilgisayar genellikle evlerde ve iş ortamında sıklıkla kullanılmaktadır. Hosting hizmetinde depolamaya karar verirken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç önemli husus bulunmaktadır. Bu hususlardan en önemlisi SSD hosting mi, HDD hosting mi olacağına karar vermeniz olacaktır.

SSD ve HDD Hosting Ne İşe Yarar?

SSD Hosting ile HDD Hosting arasındaki farklar içinde hız farkı da bulunmaktadır. Hosting hizmetinde hız sunucunun verileri depolayabilme ve erişebilme süresinin ne kadar olduğudur. Hosting hizmetinde hız, yüksek verimle işlem yapabilmeyi sağlaması nedeniyle oldukça önemlidir.

HDD Hosting Nedir?

HDD Hosting manyetik kaplama şeklinde oluşturulmuş hareketli metal bir disk şeklidir. Disk sürekli olarak kol üzerinde hareketli bir şekilde bekleyerek gerekli durumlarda verileri depolar ve erişimi sağlar. HDD hosting hizmetinin hızı diskin ne kadar hızlı dönebildiği ile alakalıdır. Bu hosting çeşidi yalnızca belirli bir süre hızlı kullanım sağlayacaktır.Bu nedenle bu hızının kısıtlı olduğunu söyleyebilmek mümkün olacaktır.

SSD Hosting Nedir?

SSD hosting ise herhangi bir hareketli parçaya sahip değildir. Bu hosting çeşidi flash bellek kadar küçük bir disk şeklindedir. Bu nedenle oldukça hızlı dönerek verileri okuyabilme, yazabilme ve erişim sağlayabilme özelliğine sahiptir.  SSD hosting hizmetini sınırlayıcı herhangi bir durum bulunmaması sebebiyle ömür boyu hıza ve hızını koruyabilme özelliğine sahiptir.

Hosting hizmetinde veri saklama güvenirliği oldukça önemli noktalardan biridir. SSD hosting ile HDD hosting arasındaki farklar veri saklayabilme farklılıklarını da ortaya çıkarmaktadır. HDD hosting hareketli bir yapıya sahiptir. Hareketli olmaları nedeniyle belirli bir zaman sonrasında bozulabilme olasılığı her zaman bulunacaktır.

 Bu arızaların oluşması verilerin saklanmasında olumsuzluklara neden olarak veri bozulması ve kaybına neden olabilmektedir. Bu nedenle HDD hosting hizmetinin güvenilir olduğundan söz etmek mümkün olamayacaktır. SSD hosting ise hareketli parçasının bulunmaması sebebiyle arızalanma ihtimali oldukça düşüktür. Bu hosting çeşidinin arıza yapmamasına garanti verilememesiyle birlikte HDD hosting sisteminden daha uzun ömürlü olduğunu söyleyebilmek mümkündür.

Hosting Fiyatları

SSD hosting ile HDD hosting arasında farklar fiyat değişikliklerinin oluşmasına neden olmaktadır. SDD hosting HDD hostinge nazaran daha teknolojik bir tasarıma sahiptir. Tüm bu özellikler sebebiyle SSD hosting seçeneğini tercih ettiğinizde daha verimli ve daha uzun süre kullanım sağlayabilmeniz mümkün olacaktır. SSD Hosting HDD hostinge oranla biraz daha pahalı olarak satışa sunulmaktadır. Ancak zaman içerisinde SDD hostinge talebin giderek artması maliyetin düşmesine neden olması sebebiyle fiyat farkı oldukça düşüktür.


Yorum Yapabilirsiniz.

E-posta mailiniz gizli kalacaktır.*

İyi görünüyor!
Lütfen isminizi giriniz.
İyi görünüyor!
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
İyi görünüyor!
Lütfen yorumunuzu giriniz.