Wanna Cry Nedir?

Anasayfa - Blog

Wanna Cry Nedir?

Merhaba, bugün Wanna Cry ne işe yarar,  nasıl yayılmaktadır, Wanna Cry virüsü nasıl temizlenir detaylı bir şekilde anlatacağım.

Elektronik aletlerinizin işletim sistemlerine bulaşması durumunda wanna cry bilgisayarınız için problem çıkarmaya sebep olabilir. Virüs olmadığı zamanlarda uygulamalarınızın güncellemelerini kontrol etmeniz gerekmektedir. Şüpheli mailler yahut internet sitelerinde girdiğiniz sitelerin güvenli olmaması virüs bulaştırma bakımından kolay olacaktır. Sizlere bilmediğiniz kişiler tarafından mail veya bildirim gönderenlerin mesajına girdiyseniz eğer hemen ağ bağlantısını kesmeniz önerilmektedir. Virüsün bulaşması durumunda dosyalarınızın açılmasıyla beraber sizlere dosyalarınızın geri verilmeme ihtimalide söz konusudur. Bu nedenle sizlerin bu konularda dikkatli olması gerekir.

Wanna Cry Nasıl Yayılmaktadır?

Masaüstü bilgisayarlar açısından en tehlikeli virüslerden biridir. Genellikle Windows SMB kullanılarak bireylerin bilgisayarlarına yerleşmektedir. Aynı zamanda birçok dosya ve bilgilere ulaşılmasını sağlar. Tehlikeli olduğu için kişiler bilgisayarlarında mutlaka güvenlik önemleri almalı, hiçbir dosyayı taramadan açmamalıdır. İnternetin gelişimi ile birlikte fidye zararlı yazılımı destekleyen bireyler tarafından internet siteleri tarafından da yayılmaktadır. Bu nedenle mümkün olduğunca sertifikalı olan, güvenlik uyarısı vermeyen sitelerden yararlanmak gerekir. Herhangi bir uyarı durumunda sitelere giriş yapmamalı, dosyalar kullanılmamalıdır. Ayrıca bilgisayaralar herhangi bir sorun yaşamamak için güvenlik kontrolünden geçirilmelidir. Wanna Cry virüsü tespit edilirse ağ sisteminin devredışı bırakılması gerekir. Ayrıca kullanılan web sitelerde açık olup olmadığını ve oralara da bulaşıp bulaşmadığını kontrol etmek gerekir. İnternet ağ sistemine bulaştıysa 445/TCP portunun kapatılması ve ağ sistemine haber verilmelidir. Ayrıca ağ sisteminde DMARC, SPF, DKIM kontrolleri yapılmalıdır.

Wanna Cry Virüsü Ne İşe Yarar?

Wanna cry virüsü Elektronik cihazınıza zarar verecek siber saldırılar arasında yer almaktadır. Bu nedenle wanna cry yazılımını kullananların dikkat etmesi gerekmektedir. Özel olarak tasarlanan bu yazılım sayesinde bilgisayarınızdaki dosyaları ulaşım sağlanmaktadır. Zararlı olan bu yazılımın bilgisayarınıza bulaşması durumunda dosyaları şifreleyebilme durumu söz konusu olmamaktadır. Tekrar dosyalarınıza erişim için sizlere para talebinde bulunarak sizleri de mağdur durumda bırakabilirler. Kurumsal anlamda iş yapanlar açısından çok önemli olmakla beraber tüm iş bilgilerinize ulaşarak sizlerin tüm dosyalarınıza erişebilmektedirler. Bu nedenle kullanıcıların çok dikkat etmesi gereken siber saldırılar arasında yer almaktadır.

Wanna Cry Virüsü Nasıl Temizlenir?

Yazılımınızı işletim sisteminiz için düzenli olarak güncellemeniz, şüpheli bağlantılara girmemeniz, gelen e-postalarınızın bilmediklerinizi açmamanız, sıklıkla verilerinizi yedekleyerek korunabilirsiniz aynı zamanda bilmediğiniz USB leri kullanmamanız yazılımınız ve bilgisayarınız koruma yöntemlerinden sadece bir kaçıdır. Bu kuralları ihmal ettiğiniz sürece sizlerin risk olanağı daha fazla olmaktadır. Bu yüzdende dosyalarınızın çalınma olanağı daha yüksektir. Bu virüsün dünya genelinde bu kadar yayılmasının sebebi ise virüsün anti virüs uygulaması olmamasıdır. Yaklaşık olarak 124 bin bilgisayara bulaştığı tahmin edilen virüsün birkaçını özel olarak seçtiği bu kişilerden sanal para aldığı ortaya çıktı. Açıklama yapan uzmanlar bilgisayarların daha güvenli hale getirilmesi ve açıkların kapatılması önerisinde bulundu.


Yorum Yapabilirsiniz.

E-posta mailiniz gizli kalacaktır.*

İyi görünüyor!
Lütfen isminizi giriniz.
İyi görünüyor!
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
İyi görünüyor!
Lütfen yorumunuzu giriniz.